Category: Свет

ПАЃА ВЛАДАТА НА ТЕРЕЗА МЕЈ: Меј не доби поддршка на договорот за „Брегзит“ – ќе се гласа доверба на владата!

 • January 15, 2019
 • Коментари
Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“. Гласањето еднаш беше одложено во декември откако Меј тоа го побара заради немање поддршка. Британскиот опозициски лидер повика на гласање доверба на владата на […]

ЧАВУШОГЛУ МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП: „Стратешките партнери не комуницираат преку социјални мрежи“

 • January 14, 2019
 • Коментари
Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара не се плаши од заканите на американскиот претседател Доналд Трамп, јавува Anadolu Agency (AA). „Ние постојано велиме дека никогаш не се плашиме од заканите. Упатените закани кон економијата на Турција нема да ве донесат никаде“, изјави Чавушоглу на прес-конференцијата со неговиот луксембуршки колега, Жан Аселборн, […]

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР: ЕУ е пред колапс, ако не се најде заеднички став за мигрантите, Унијата ќе колабира

 • January 14, 2019
 • Коментари
Европската унија ризикува да доживее колапс доколку не најде заеднички став за мигрантите, изјави денеска италијанскиот премиер Џузепе Конте. – Ако продолжиме без заеднички пат, ризикуваме да ја уништиме европската зграда, рече Конте на прес-конференција на која зборуваше за средбата со еврокомесарот за миграции, внатрешни работи и државјанство, Димитрис Аврамопулос, во Рим. Аврамопулос разговараше и со […]

СЕРГЕЈ ЛАВРОВ: Има уште многу на патот кон мировен договор со Јапонија

 • January 14, 2019
 • Коментари
Помеѓу Русија и Јапонија постојат значителни точки на несогласување кои стојат на патот за потпишување на мировниот договор помеѓу двете земји и ставање крај на повеќе деценискиот територијален спор, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој, по средбата со јапонскиот министер за надворешни работи Таро Коно во Москва, истакна дека е тешко да […]

(видеа)ФРАНЦИЈА ГOPИ: Ле Пен со поддршка за протестантите, полицијата ги бomбapдира со солзавец и ги пyka со гумени kypшуми!

 • January 14, 2019
 • Коментари
Во Франција се случува вистинска револуција, државата гори полицијата со нехумани методи се пресметува со демонстрантите, погледнете. -Никогаш не сме виделе вакво нешто во земја членка на ЕУ. Макрон користи хеликоптери да фрла бомби со солзавец на жолтите елеци кои протестираат? Дали Европската Комисија конечно ќе реагира или се презафатени со санкциите кон Полска и […]

(Видео)Најмалку петмина загинати во снежното невреме во САД

 • January 13, 2019
 • Коментари
Снежното невpеме што го затрупа со снег и предизвика големи проблеми во средниот дел на САД се приближува кон Вашингтон. Во невpемето досега 3агинале најмалку пет лица. Невpемето почна како cилен дожд од Мексико , за да се претвори во снежна веjавица , со која е погoден појас од 2 700 километри од Колорадо до […]

(видео) ВО ЖИВО ОД ПРОТЕСТИТЕ НА ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЧИЊА: Сите мостови на Сена се затворени, како и приодите кон претседателската палата и кон зградата на Парламентот

 • January 12, 2019
 • Коментари
Полицијата употреби палки и водени топови за да ги растера демонстрантите од улиците во центарот на Париз , каде се проценува дека има над 80 000 демонстранти. Илјадници и натаму маршираат низ градот , поминувајќи и по улицата каде утрово се случи силна експлозија во која загинаа двајца пожарникари и се повредени 50 луѓе. Централниот […]

ИВАНКА ТРАМП ПРВ ЧОВЕК НА СВЕТСКА БАНКА: Омилената ќерка на Трамп

 • January 12, 2019
 • Коментари
Светот го обиколи веста дека ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп е кандидатка за претседател на Светска банка. Иванка, како што пишува Бизнис инсјадер, би го заменила претседателот на Светска банка во заминување Џим Јонг Ким. Изненадното заминување на Кин на банката било големо изненадување за вработените. Администрацијата на Трамп во претходниот период беше внимателна […]

РУСИЈА РЕКОРДЕН КУПУВАЧ НА ЗЛАТО ЗА 2018: Меѓу првите 3 земји со најголеми резерви на злато во светот се САД, Германија и Италија

 • January 10, 2019
 • Коментари
Русија има во план 2018-та да ја комплетира со купени 300 тони, според извештајот на Светскиот совет на злато, објавен вчера кога во него ќе се додадат резултатите за декември со што ќе се комплетира целата мината година. За првите 11 месеци од 2018-та година, земјата ги зголемила своите златни резерви за рекордни 263,9 тони, […]

ТУРСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ: Вoeната операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

 • January 10, 2019
 • Коментари
Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека воената операција против курдските единици за заштита на народот, што Турција ја најави на северот во Сирија, не зависи од повлекувањето на американските трупи од тој регион, пренесе „Ројтерс“. Чавушоглу во своето интервју за НТВ порачал оти не е реално да се очекува од САД целосно […]
Страница 3 од 217«12345 » 102030...Последно »