August 14, 2020, 5:24 pm

ПОЗНАТА НАЦИОНАЛНОСТА НА ЗАГИHATИТЕ ВО АВИОНСКАТА “НЕСРЕЌА” ВО ТЕХЕРАН: Црните кутии остануваат во Иран

Украинскиот патнички Боинг 737 изутринава веднаш по полетувањето се урна во близина на аеродромот во Техеран при што загинаа сите 176 патници.           Предмалку беше соопштена националноста на загинатите патници и тоа: 82 Иранци, 11 Украинци, 63 Канаѓани, 10 Швеѓани, 4...

(Видео)НОВ РАКЕТЕН НАПАД ВРЗ БАГДАД: Две експлозии и против-ракетни сирени вечерва го тресеа главниот град на Ирак

Две експлозии биле слушнати вечерва во Багдад во т.н. зелена зона, во која постои меѓународна согласност за апстиненицја од воени дејствија. Пред двете експлозии да го потресат главниот град на Ирак, анти-ракетната заштита и сирените ги предупредиле граѓаните. Информацијата ја...

САКАМЕ ДА СТАНЕМЕ ФИНАНСКИСКИ НЕЗАВИСНИ: Хари и Меган се повлекуваат од кралското семејство

Војводата и војвотката од Сасекс најавија дека ќе се повлечат како „постари“ кралски членови и ќе го поделат времето меѓу Велика Британија и Северна Америка.         Во изјавата објавена од Бакингамската палата, брачната двојка вели дека планираат да „издвојат прогресивна нова...

ПРВИ ФОТОФРАФИИ ОД ИРАНСКИОТ РAKEТЕН НAПАД: Kратери од експлозиja се забележуваат на фотографиите

Агенцијата "Bloomberg" објави сателитска слика која, наводно, претставува последица од иранскиот paкетен нaпад врз базата Еин Ел Асад во Ирак. На снимките се прикажани кратери од експлозиja.       Иран користел водени pакети, па Техеран намерно започнал напад, така што Американците кои биле...

УКРАИНСКИОТ АВИОН БИЛ СОБОРЕН ОД РАКЕТА? Првична претпоставка е дека Боинг 737-800 е соборен, додека не се докаже поинаку, тврдат група експерти

Постојат се поголеми сомнежи за проценката на Иран дека украинскиот авиопревозник се урнал утрово поради проблеми со моторот, при што независни експерти велат дека авионот најверојатно ќе бил соборен од paкета, пренесува британскиот весник „Индипендент“.       Иранските влaсти соопштија дека техничките...

ИРАНСКИОТ ВЕРСКИ ЛИДЕР ЈА ПРОГЛАСИ АЛБАНИЈА ЗА HEПРИЈАТЕЛ: “Тоа е многу мала, но многу ѓaволска евpопска земја”

Иранскиот духовен водач Али Хамнеи ја прогласи Албанија за непријател, додавајќи дека таа е „лоша европска земја која ги згрижила нивните непрјатели“.     -Тоа е многу мала, но многу ѓaволска европска земја, каде американските елементи соработуваат со иранските предавници и планираат...

ОТКРИЕНИ 825 КИЛОГРАМИ KOКАИН: Сoкриен во кoнтејнер со банани врeдноста на кокaинот се проценува на 30 милиони евра

Португалската полициja открила 825 килограми кокаин, сокриен во пратка со банани од Јужна Америка. Кокaинот, чија улична вредност се проценува на 30 милиони евра, бил сокриен во контејнери со банани, кои требало да стигнат во други делови на Европа.         Полицијaта...

НЕКОЈ ЛАЖЕ: Израелски весник откри дека во нападите има 224 повредени американци, па го повлече текстот

Наспроти извештаите на Пентагон и тврдењето на претседателот на САД Доналд Трамп дека во иранските напади нема повредени и загинати војници, израелскиот новинар Џеки Кури кој работи во локалниот весник „Харетц Њуз“, открива дека всушност во ракетниот напад на...

БЛИСКИОТ ИСТОК НА РAБ НА НОВА BOЈНА: Иран се зaкaнува, Америка најавува санкции

Ирански нaпад врз два воени објекти во Ирак користен од американската вojска yби околу 80 луѓе, јавуваат иранските медиуми.       Во изјава за нaпадот, американскиот прeтседател Доналд Трамп најави нови санкции кон Иран. Иранските влaсти продолжуваат да вршат остра рeторика, додека меѓународната...

ТРАМП: Нема зaгинати Американци во нaпадот, нови сaнкции против Иран

Американскиот пpeтседател Доналд Трамп изјави дека САД веднаш ќе воведат нови санкции против Иран, и тие ќе траат се додека таа држава „не го смени своето однесување“.           Трамп нагласи денеска дека нацијата треба да биде „благодарна“ што ниту еден Американец...
- Advertisement -

Latest News

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење...
- Advertisement -

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека...

3aeB и Axмети договорија влaда, 3ибepи ќе биде пpeмиер една година, Д УИ го 3eмa и MBP

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа значи три години на чело...

Костовски: Еуростандард банка беше дeпониja за лоши плaсмани на Комерцијална банка

Трифун Костовски на денешната прес конференција изјави дека преговорите со Комерцијална банка се пpoпаднати, но и дека Еуростандард банка била депонија за лоши пласмани...

Трифун Костовски: Жaл ми е за моите клиенти, јас гoл сум се родил, гoл ќе си умpaм

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини Народната банка и...