Category: Свет

ТЕХЕРАН СО НОВИ ЗАКАНИ ПО САД: Иран предупредува дека „одговорот ќе биде болен“ во случај на напуштање на нуклеарниот договор од страна на САД

 • May 7, 2018
 • Коментари
Одговорот на Техеран во случај на излегување на САД од нуклеарната програма ќе биде болен за Вашингтон, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Иран, Бахрем Касем „Излезот на САД од нуклеарната програма – не е едноставно, акциите на Иран како одговор на овие чекори ќе бидат незамисливи и болни за Америка“, наведува […]

(Видео)МОЌНИОТ „КОРТЕЖ“: Новиот автомобил на Путин претставен пред светската јавност!

 • May 7, 2018
 • Коментари
Церемонијата за полагање на заклетвата на Владимир Путин како претседател на Русија е искористена пред јавноста да се претстави новиот автомобил специјално направен за високите руски претставници И претходно кружеа гласини дека токму на оваа свеченост ќе биде претставено ова луксузно возило. Автомобилот е развиен во рамки на програмата „Кортеж“, со кој се заменети германските […]

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПОСТАВУВА ЗНАЦИ: Ерусалимскиот градоначалник лично ги поставуваше патоказите кон Амбасадата на САД

 • May 7, 2018
 • Коментари
Во декември 2017 година, американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел и нареди да се премести дипломатската мисија на САД во градот; овој потег беше очекуван од Израел, но беше пречекан огорченост во арапскиот свет. Градоначалникот на Ерусалим, Нир Баркат, го постави првиот патен знак на кој пишува “Амбасада на […]

ЕРДОГАН СО НОВИ ОБВИНУВАЊА И ЗА САД: Американското оружје во Сирија се користи против Турција!

 • May 7, 2018
 • Коментари
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги обвини САД за трошење на пари за “убиство на луѓе”, наместо хуманитарна помош. Претседателот Реџеп Тајип Ердоган беше цитиран од страна на турскиот телевизиски канал НТВ, велејќи дека оружјето со кое САД ги снабдува со сириските Курди навидум се користи против Турција. “Илјадници камиони и товарни авиони со оружје […]

ЕРДОГАН СО КРИТИКИ ЗА ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Ердоган ја критикува ЕУ за неуспехот да го спроведе договорот за мигранти

 • May 7, 2018
 • Коментари
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше Европската унија за неисполнување на своите обврски, вклучувајќи ги и финансиските, од договорот за мигранти помеѓу ЕУ и Турција. “Турција, и покрај тоа што е 17-та во светската економија, е прва во обезбедувањето на хуманитарна помош Зошто тие [западните земји] не помагаат? Бидејќи тие се таму каде што […]

ИЗРАЕЛ ИЗРАЗИ ЗАГРИЖЕНОСТ: Израел вети дека ќе го “елиминира” Асад ако продолжи да дозволува Иран да дејствува во Сирија

 • May 7, 2018
 • Коментари
Израел во неколку наврати изрази загриженост поради наводното воено присуство на Иран во Сирија и тврди дека Исламската Република гради база во земјата, додека Техеран силно ги отфрли обвинувањата. Сепак, Иран призна дека испратил воени советници во Сирија за да му помогне на Дамаск да се бори против терористите. Израелскиот министер за енергетика Јувал Штаиниц […]

ТРАМП СО НОВА „ТАКТИКА“: Трамп ангажирал приватна разузнавачка агенција со цел да го дискредитира нуклеарниот договор со Иран

 • May 6, 2018
 • Коментари
Трамп ангажирал израелска приватна разузнавачка агенција во обид да ги собере сите можни инкриминирачки информации за официјалните претставници од администрацијата на Обама, кои помогнаа во преговорите за нуклеарната програма на Иран во 2015 година. Помошниците на американскиот претседател Доналд Трамп ангажираа израелска приватна разузнавачка агенција да најде инкриминирачки информации за вработените во администрацијата на Обама, […]

ЛИБАН ГЛАСА ЗА ПРВ ПАТ ПО 10 ГОДИНИ: Либан го избира својот нов парламент за прв пат по 2009 година

 • May 6, 2018
 • Коментари
Гласачките места се отворени во Либан за првите парламентарни избори по скоро една деценија. Последните избори во земјата беа во 2009 година, а пратениците беа избрани за четиригодишен мандат. Но, парламентот двапати го продолжи својот мандат поради нестабилноста во соседна Сирија и со цел реформа на изборните закони на земјата. Либан го смени системот на […]

НУКЛЕАРЕН МАТЕРИЈАЛ НЕДОСТАСУВА НА ДРЖАВНИОТ УНИВЕРЗИТЕТ: Плутониум-239 исчезна од Државниот универзитет во Ајдахо

 • May 6, 2018
 • Коментари
Ако ураниумот падне во рацете на терористите изградено од радиоактивни материјали, последиците може да се катастрофалните. Плутониум-239 исчезна од Државниот универзитет во Ајдахо, пишува LiveScience, наведувајќи ја изјавата на Регулаторната комисија за нуклеарна енергија . Последен пат универзитетот земал резерви на плутониум во 2004 година,, кога 14 единици од еден грамски високорадиоактивен материјал биле тројно […]

ЕДНАШ НА 500 ГОДИНИ: Апокалиптични сцени во Анкара, откако падна огромна количина на дожд за неколку минути!

 • May 5, 2018
 • Коментари
Дел од турската претстлнина Анкара изненадно беше зафатена од голема поплава откако се „отворија“ големите облаци над градот, во која шест лица се повредени, а улиците беа претворени во брзаци „Тоа беше природна катастрофа. Никој не го загуби животот, но шест лица се повредени и предизвикана е голема материјална штета“, рекол градоначалникот на Анкара Мусафа […]