Category: Свет

НА ГРАНИЦА СО ВОЕНО ЗЛОСТОРСТВО: Екс-претседателот на САД Џим Картер со остра критика за надворешната политика на Трамп

 • April 25, 2018
 • Коментари
Поранешниот американски претседател Џими Картер изјави дека американските воени напади во Сирија, Авганистан, Ирак и Јемен често резултираат со високи цивилни жртви. Во интервју за “Њујорк тајмс”, Картер, кој претходно кажа американски беспилотни летала во Сирија, Авганистан, Ирак и Јемен честопати резултираа со висок број на цивилни жртви, беше запрашан дали мисли дека тоа е […]

ЗАВРШИ ИСТРАГАТА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО ДУМА: ОЗХО не пронајде хемиско оружје во сириските објекти бомбардирани од САД

 • April 25, 2018
 • Коментари
Минатата недела, мисијата за утврдување на фактите на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) ја посети локацијата во Дамаско предградие Дума со цел собирање примероци во врска со наводниот хемиски напад од 7 април. Шефот на главната оперативна дирекција на рускиот Генералштаб полковникот генерал Сергеј Рудској објави дека Организацијата за забрана на хемиско оружје […]

(Видео) ТРАМП ПОВТОРНО ДОБИ КОРПА: Се обиде да ја фати Меланија за рака и пак не мина добро

 • April 25, 2018
 • Коментари
За време на посетата на францускиот претседателски пар на Белата куќа, Доналд Трамп повторно се обиде да ја фати Меланија за рака и повторно не мина добро. И, не само што не мина добро туку снимката од неговиот очајнички обид Меланија да го прифати неговиот допир може да се опише како дефиниција на агонија.

ИРАН НЕМА ДА ЧЕКА ДА СЕ ИСПОЛНАТ ЗАКАНИТЕ: Заканите на Трамп ја поставуваат сцената за воен конфликт со Иран?

 • April 25, 2018
 • Коментари
-Заканите на американскиот претседател Доналд Трамп кон Иран и неговата повторна критика за нуклеарниот договор може лесно да доведат до воена конфронтација, објави претседателот на Националниот иранско американски совет Трита Парси. Трамп за време на заедничката прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот предупреди дека Иран ќе има “поголеми проблеми” од кога било досега, […]

(Видео)ТОЈ МОРА ДА ИЗГЛЕДА СОВРШЕНО: Трамп го избриша првутот од сакото на Макрон

 • April 25, 2018
 • Коментари
Зборувајќи со новинарите во Овалната канцеларија на Белата, американскиот претседател Доналд Трамп искористи еден миг за да го тргне првутот од сакото на францускиот претседател Емануел Макрон, забележувајќи дека треба да изгледа “совршено”. Пред овој настан, Трамп изјави за новинарите дека блиската врска меѓу двата лидери е всушност “специјална” и дека тоа не е само […]

ИТАЛИJAНСКИОТ ПРЕМИЕР ОБЈАВИ ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Мигрант нокаутираше пензионер, и му го украде паричникот

 • April 24, 2018
 • Коментари
Нападот на мигрант кој брутално претепа пензионер и му го одзеде паричникот ги запали социјалните мрежи. На видеото кое кружи на социјалните мрежи, а кое беше објавено и од лидерот на италијанската влада Матео Салвини, може да се види како мигрантот неколку пати го удира старецот, додека не падне на земја. Потоа му го одзеде […]

РУСКИТЕ РАКЕТИ СОБОРИЈА ЛЕТАЛА ВО СИРИЈА: Рускиот ПВО во базата Хмејмим собори неколку непознати воздушни објекти

 • April 24, 2018
 • Коментари
На приодот на авио-базата Хмејмим во Сирија, руската противвоздушна одбрана уништила неколку непознати воздушни цели од помал размер, соопшти претставник од базата „На 24.април пред зајдисонце контролата на воздушниот простор на руската авио-база Хмејмим, недалеку од аеродромот откри непознати воздушни цели од помал размер. Противвоздушните средства на руската авио-база ги уништила воздушните цели“, рекол претставникот […]

ЕКС-ЧЕШКИ ШПИОН СО АНАЛИЗА ЗА ТРУЕЊЕТО НА СКРИПАЛ: Русија немаше интерес да го убие Скрипал, Велика Британија го крие шпионот и неговата ќерката за да ги спречи да зборуваат

 • April 24, 2018
 • Коментари
Службите за безбедност на Обединетото Кралство, најверојатно, ги кријат Скрипал и неговата ќерка бидејќи не сакаат да откријат какви било детали за нивниот случај, изјави поранешниот чешки шпион, Карел Кочер, за „Раша Тудеј“ “Поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал дефинитивно не беше жртва на каква било операција или напад од руската страна”, вели Кочер, кој […]

КАДИРОВ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА МЕРКЕЛ И ТРАМП: Ако стапнат во Чеченија ќе ги уапсам!

 • April 24, 2018
 • Коментари
Ако Ангела Меркел или Доналд Трамп некогаш ја посетат Руската Република Чеченија, тие ќе бидат уапсени и сите нивни банкарски сметки на територијата на Чеченија ќе бидат замрзнати, вели Рамзан Кадиров претседателот на Руската Република Чеченија.   Кадиров, познат по своите контроверзни изјави, направи очигледна шега за време на длабинското интервју за националниот сервис на […]

ИЗРАЕЛ ВО ОФАНЗИВА: Израелските воздушни и артилериски сили бомбардираат позиции на Голанската висорамнина во Сирија

 • April 23, 2018
 • Коментари
Израелските сили ја ги таргетираат сириските артилериски позиции на Голанската висорамнина Израелските вооружени сили го започнаа нападот со минофрлачи, откако граната падна веднаш до безбедносната ограда во северниот дел на Голанската висорамнина кој го контролира Израел. “Како одговор на тоа, Израелските сили за одбрана (ИДФ) целеле една артилериска позиција од каде потекнувал оганот, во северниот […]