Category: Свет

ВРШЕЛЕ ТОРТУРА СО ЗНАЕЊЕ НА САД: Државниот оддел на САД вели дека Украинските сили биле вклучени во тортура

 • April 21, 2018
 • Коментари
Украинската безбедносна служба (СБУ), наводно, е вмешана во серија кривични дела, вклучувајќи мачење, насилни исчезнувања и произволни притвори, објави Стејт департментот во својот годишен извештај за човекови права објавен во петокот. “Групите за човекови права и Обединетите нации забележаа значителни недостатоци во истрагите за злоупотребите на човековите права извршени од владините безбедносни сили на [Украина], […]

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

 • April 21, 2018
 • Коментари
Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за тестирање на нуклеарни бомби. Агенцијата КЦНА соопшти дека државата од денеска ќе почне со стопирање на тестовите. Државата се одлучила за ваков потег со цел одржување на националниот фокус и подобрување на економијата. Објавата за […]

Турција го повлече цело злато од САД, што се случило?

 • April 21, 2018
 • Коментари
Централната банка на Турција во текот на 2017. година ги повлекла сите златни резерви од американските Федерални резерви. Како што пишуваат медиумите, одлуката за повлекување на зладните плочки е донесена поради заострувањето на односите меѓу Анкара и Вашингтон по повеќе регионални и билатерални теми. Систематското повлекување злато од амеканските Федерални резерви почнало во 2017. година. […]

ТРАМП НЕМА ДА ОДИ НА ПОГРЕБОТ НА БАРБАРА БУШ: Неговото обезбедување ќе предизвикало збунетост на погребот

 • April 21, 2018
 • Коментари
Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп нема да присуствува на погребот на поранешната прва дама Барбара Буш од почит, со објаснување дека неговото обезбедување ќе предизвикало збунетост на погребот.   Во име на претседателското семејство на САД, на погребот ќе се појави првата дама, Меланија Трамп. Претседателот Трамп, по веста дека починала Барбара […]

ГО ТЕПАШЕ СО КОЛАНОТ ЗАТОА ШТО БИЛ ЕВРЕИН: Снимка од напад на мигрант врз Евреин во Германија

 • April 20, 2018
 • Коментари
И покрај цензурата на медиумите и блокирањето на вестите за насилството на мигрантите, на социјалните мрежи постојано се појавуваат снимки со оваа тема. Видеото на кое мигрант тепа човек во Германија, бидејќи бил Евреин, ги запали социјалните мрежи. Напаѓачот на арапски извикуваше “Јахуди” што во превод значи Евреин. Човекот е нападнат во населбата Прензлауер Берг […]

ЧАРЛС Е НОВИОТ ВЛАДЕТЕЛ: Принцот Чарлс е новиот поглавар на Комонвелтот

 • April 20, 2018
 • Коментари
Лидерите на земјите од Комонвелтот денеска на средбата во Виндзор одобрија принцот Чарлс да ја наследи неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, на чело на Комонвелтот, пренесува “Скај њуз”, повикувајќи се на неименувани извори. Ројтерс истакнува дека пред тоа се барало лидер на Комонвелтот да е ротирачка позиција помеѓу 53-те земји-членки, од кои повеќето се поранешниот […]

ТЕРОРИСТИТЕ КАПИТУЛИРАА: По офанзивата на Сириската армија, терористите капитулираа и се повлекуваат

 • April 20, 2018
 • Коментари
Екстермистите од групата Исламска држава (ИД) се согласија да се повлечат од последната позиција во реонот на Дамаск, јавија денеска сириските државни медиуми. Ваквата најава доаѓа во време кога сирската Владата се обидува да ја поврати контролата врз целиот регион на Дамаск, првпат по 2011 година. Капитулацијата на припадниците на ИД уследи по офанзивата на […]

СИТЕ СЕ ВИНОВНИ ЗА ПОРАЗОТ: Демократската партија ги тужи Русија, Трамп и „Викиликс“ за заговор

 • April 20, 2018
 • Коментари
Американската Демократска партија поднесе тужба против Русија, изборната кампања на претседателот Доналд Трамп и „Викиликс“ за заговор со намера попречување на претседателските избори во САД во 2016 година. Демократите, во тужбата поднесена до Федералниот суд во Менхетн, наведуваат дека високи официјални лица од кампањата на Трамп направиле заговор со Владата на Русија и нејзината воена […]

АМЕРИКАНСКО ОРУЖЈЕ КАЈ ТЕРОРИСТИТЕ: Сириската армија пронајде терористички бункер полн со оружје од американско производство

 • April 20, 2018
 • Коментари
Сириската армија во Сирискиот град Думејр североисточно од Дамаск пронајде големо количество оружје, меѓу кое пронајде и ракети од американско производство, пренесува сириската национална агенција Сана. “Одреди на армијата при претресот на Думејр конфискуваа големи количества оружја, муниција и воена техника која припаѓа на терористите од Нусра фронтот, во областа Махата “, наведува агенција.

САД СЕ ВРАЌА ВО ТРКАТА ЗА ОРУЖЈЕ: Пентагон потпиша договор со Локхид Мартин за хиперсонични крстосувачки проектили вреден 1 милијарда долари

 • April 20, 2018
 • Коментари
Договорот доаѓа по загриженоста на STRATCOM од тестирањето и операциите си хиперсонично оружје од страна на Русија и Кина. Компанијата Локхид Мартин е избрана да дизајнира и да создаде прототип на нова хиперсонична ракета за американските воздухопловни сили. Договорот IDIQ (неопределено доставување / неопределено количество), наречен Хиперсонично конвенционално оружје за напад, проектот нема специфицирана временска […]