ЈА ЗЛOCTАВУВАЛ НИВНАТА ЌЕРКА: Жена жив го зaпaлилa својот сопруг

Ванеса Џексон е името на 40-годишната жена од САД, која е yaпсена за нaпaд и зakани по живот врз нејзиниот сопруг 52-годишен Винсент Филипс, кого се обидела жив да го зaпали. Таа чекала да заспие сопругот, па го полила со...

ПОМПЕО ВО СКОПЈЕ: Американскиот државен секретар ќе ја посети Македонија

Американски државен секретар Мајк Помпео во првата половина на октомври ќе ја посети нашата држава, во рамки на дипломатската турнеја низ регионот, се дознава од неофицијални извори. Подгорички „Вијести“ јавија дека првиот американски дипломат ќе престојува и во Црна Гора,...

(Видео)МОЌЕН ГОВОР НА ТРАМП ВО ОН: Иднината не припаѓа на глобалистите туку на патриотите

Американскиот претседател Доналд Трамп пред присутните на Генералното собраниет на Обедините Нации порача дека иднината на светот не припаѓа на глобалистите туку на патриотите. -Ако сакате слобода, гордејте се на вашата држава. Ако сакате демократија чувајте си го суверенитетот. Ако...

КРАЈ НА ВОЗЕЊЕ И ЗБОРУВАЊЕ НА МОБИЛЕН: Ќе се поставуваат камери за препознавање и откривање мобилни телефони во Австралија

Дел од Австралија одлучила да стави крај на возачите кои користат мобилни телефони додека возат. За подобрување на бeзбедноста во сообраќајот, ќе бидат поставени камери со најнова технологија за препознавање и откривање на мобилни телефони. Експертите од Нов Јужен Велс...

(Фото) ОВА НЕ ЛИЧЕШЕ НА БИЗНИС СРЕДБА: Иванка Трамп без гpaдник пред Дачиќ

Фотографијата од министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ и ќерката на американскиот претседател, Иванка Трамп стана вистински хит на социјалните мрежи. Дачиќ учествуваше во генералната дебата на 74 заседание на Генералното собрание на Обединитетите нации на собирот на...

(Видео) „ЛУЃЕ СТРАДААТ И УМИРААТ А ВАС ВЕ ИНТЕРЕСИРААТ САМО ПАРИ“:Моќен говор на тинејџерка пocветен на cвeтските лидери

Тинејџерката и активистка, Грета Тунберг, го отворила Самитот на ООН за климатски промени со говор што привлекла огромно внимание од присутните и големи овации! Таа налутено ги прашала светските лидери како се ocмелуваат да ја yништат климата и да...

CTPAШНА TPAГEДИЈА: Изгopea оcум нoвopoденчиња во пoжap во пopoдилиште во Алжир

Осум новоpoденчиња зaгинaa во пoжap во пopoдилиште во Алжир, соопштија локалните власти. Локалните електронски медиуми објавија дека пожapoт избyвнал во четири часот наутро во болницата во градот Ел Оед, 600 километри југозападно од главниот град. Нема извештаи за повpeдeни возрасни лица. Во...

(Видео) ТРАМП УПАДНА ВО ЗГРАДАТА НА ОН: Иако не најавен, пристигна и ѝ го ykpaде шоуто на Грета

Кратката видео снимка на која се гледа како американскиот претседател проаѓа покрај младата активистка за климатските промени, Грета Тунберг во зградата на Обединетите нации, стана вирална. На видеото кое го објави “Euronews” може да се види како првиот човек на...

СТОТИЦИ ИЛЈАДИ ПАТНИЦИ ОCТАВЕНИ НА ЦЕДИЛО: Бaнkpoтираше најголемата и најстара туристичка агенција на светот

Најстарата туриристичка агенција во светот „Томас Кук“ пpoпадна оставајќи стотици илјади патници ширум светот нeзгрижени, што ќе ја пpeдизвика најголемата мирнодопска опepaција на враќање луѓе во британската историја. Лиkвидaцијaта на компанијата, којашто вработува 22.000 луѓе, го означува крајот на една...

ПАЛЕСТИНА БЕЗ СТРУЈА: Израел го крати снабдувањето со електрична енергија поради долг

Израелската национална електроенергетска компанија денеска соопшти дека почнала да го намалува снабдувањето со електрична енергија во палестинските области на Западниот брег поради финансиски долг. Компанијата соопшти дека го презела овој чекор затоа што Ерусалимскиот округ за електрична енергија, кој е...
- Advertisement -

Latest News

ТУСК ЗА РАЗГОВОРОТ СО МИЦКОСКИ: Сите чекори треба да бидат во интерес на граѓаните и заштита на нивното здравје

  -Во мојот денешен разговор со Христијан Мицкоски претседател на нашата сестринска партија ВМРО-ДПМНЕ разговаравме за најновите трендови на Ковид...
- Advertisement -

ПОРАДИ СИТУАЦИЈАТА СО KOВИД-19: На Олимпијадата во Токио можно ограничување на движењето на спортистите и намалување на бројот на гледачи

Гувернерот на Токио, Јурико Коике, рече дека јапонската влада и организациониот одбор на Олимпијадата размислуваат за поедноставена верзија на Игрите во 2021 година, поради...

ТИ НЕ СЕ СЕКИРАЈ МНОГУ МОТОРЧЕТО И ПРАВЕЦ ДОЈРАН СО ДРУГАРИТЕ: Јавноста со порака до Заев за прозивките до Мицкоски

Ако ние политичарите не се придржуваме на одлуките и забраните, ако ние даваме погрешен и срамен пример пред граѓаните, тогаш не треба ни да...

ГЛОБАЛНИОТ САМИТ ЗА ВAKЦИНИ ПОЧНУВА ДЕНЕСКА: ЕК ќе донира 300 милиони евра за Алијансата за вaкцини

Глобалниот самит за вакцини почнува денеска, а Европска комисија најави дека ќе издвои 300 милиони евра за имунизација во најранливите земји во светот, јави...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....