Category: Свет

ШИЗОФРЕНИЈА ВО АМЕРИКАНСКИТЕ МЕДИУМИ: Русите не само што ги хакирале изборите, ја хакирале и електричната мрежа!

 • January 2, 2017
 • Коментари
Сред аферата со можната руска вмешаност во американските избори, Вашингтон Пост пушта многу посериозна вест: не само изборите, Русите успеале да ја хакираат цела електрична мрежа во САД! По сите параметри, вест која на угледниот медиум би можела да му донесе уште еден Пулицер. Само што нема врска. На последниот ден од старата година, Вашингтон […]

ПОЛИЦИЈАТА ВЛЕГЛА ВО ДОМОТ НА БЕНЏАМИН НЕТАНЈАХУ: Израелскиот премиер испрашуван од полицијата, откако јавниот обвинител покрена кривична истрага!

 • January 2, 2017
 • Коментари
Израелската полиција пристигнала во резиденцијата на премиерот Бенџамин Нетанјаху да го испрашува како дел од истрагата за корупција, пренесува „Тајмс оф Израел“ Нетанјаху ќе биде испрашуван по обвинение дека примал скапи подароци од бизнисмени, домашни и странски. Други медиуми пак велат дека некои од подароците биле дадени на членови на семејството на премиерот. Минатата недела, […]

(Вознемирувачки снимки)РАЗБИВАЊЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Пекол во планините над Дамаск!

 • January 2, 2017
 • Коментари
4-та оклопна дивизија на сириската војска, Националните одбрамбени сили и Хезболах продолжуваат со антитерориситчката акција во регионот на Вади Барда, северозападно од Дамаск, по ослободувањето на Алепо Првиот ден на новата година, владините сили тргнаа во напад а селото Ајн ал Фиџах и успеаа да ја пробијат одбраната на терористите до вечерта. Утрината пристигна и […]

САД ИМАЛЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА НАПАДОТ ВО ИСТАНБУЛ: Амбасадата на САД ги отфрла информациите дека знаеле за нападот!

 • January 1, 2017
 • Коментари
Владата на САД ги отфрлува информациите и шпекулациите дека имале информации за терористичкиот напад врз ноќниот клуб Реина во Истанбул, стои во соопштението на амбасадата на САД Претходно, весникот „Хуријет“ го цитирала Мехмет Коџарслан, сопственик на клубот, кој изјавил дека Стејт Департментот на САД знаел за терористичкиот напад со оглед на тоа што предупредувале дека […]

ОТСЕГА КОМАНДУВА РУСИЈА, НЕ САД: Британските медиуми анализираат дека Русија е главен играч на Блискиот исток!

 • January 1, 2017
 • Коментари
Покрај прогнозите на западните лидери, Русија во новата година влегува како еден од клучните играчи на меѓународната сцена, пишува британски „Гардијан“ Претходно, британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го нарече рускиот претседател Владимир Путин „меѓународен отпадник“, а претседателот на САД Барак Обама и претскажуваше на Москва дека ќе „заглави во сириското мочуриште“. Договорот на […]

ЦИА СТОИ ПОЗАДИ НАПАДОТ ВО ИСТАНБУЛ: Висок турски политичар од партијата на Ердоган ги обвини САД и ЦИА за нападот!

 • January 1, 2017
 • Коментари
Турскиот новинар и книжевник Шамил Тајар објави дека за нападот во Истанбул не е виновна ниту ИСИС, или пак Курдите, ниту пак било која друга терористичка група, според него „одговорна е ЦИА“ Крвавиот напад во ноќниот клуб во Истанбул во новогодишната ноќ е топ тема во светските медиуми. Сеуште никој нема преземено одговорност за нападот, […]

СНИМКА ОД УБИСТВОТО ВО ИСТАНБУЛ: Вака почна масакрот во ноќниот клуб во Истанбул – објавена снимка од почетокот на нападот!

 • January 1, 2017
 • Коментари
Во терористичкиот напад во Истанбул кој се случи за време на дочекот на најлудата ноќ, загинаа најмалку 39 луѓе, а напаѓачот не бил облечен како Дедо Мраз како што на почетокот известуваа медиумите. Тоа го докажува и најновата видеоснимка од клубот во кој се случи нападот. На снимките се гледа дека напаѓачот бил облечен во […]

(Вознемирувачки снимки)НАТОПЕНИ ВО КРВ: Преживеаните од масакрот во Истанбул зборуваат за хоророт кој го доживеале!

 • January 1, 2017
 • Коментари
Преживеаните во нападот на клубот Реина во Станбул во кој загинаа најмалку 39 лица и 70 беа повредени, со јавноста ги споделија деталите од масакрот врз присутните и сведочејќи дека луѓето скокале во морето за да се спасат „Се забавувавме. Одеднаш луѓето почнаа да трчаат“, вели Синем Ујанк која била во клубот заедно со нејзиниот […]

Трамп: Ниту еден компјутер не е безбеден

 • January 1, 2017
 • Коментари
Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека „ниту еден компјутер не е безбеден“ кога станува збор за приватноста на податоците, повторно изразувајќи скептицизам во однос на безбедноста на онлајн комуникацијата, која неговата администрација ќе ја користи секојдневно во планирањето на меѓународните односи. Трамп пред новинарите за време на новогодишната прослава која синоќа ја организираше на […]

МАСАКАР ВО ИСТАНБУЛ: Најмалку 35 загинати, преку 40 повредени засега во новогодишниот терористички напад во Истанбул!

 • January 1, 2017
 • Коментари
Напаѓачи маскирани како Дедо Мраз извршија напад во ноќен клуб во Истанбул, убивајќи најмалку 35 лица при што преку 40 се повредени. Снимките кои ги објавија локалните медиуми покажуваат големо присуство на полицијата, но и делови од нападот во клубот Најмалку 35 лица се убиени и 40 повредени потврдил и Истанбулскиот гувернер Васип Шахин, нарекувајќи […]