Category: Свет

САД СЕ ВРАЌА ВО ТРКАТА ЗА ОРУЖЈЕ: Пентагон потпиша договор со Локхид Мартин за хиперсонични крстосувачки проектили вреден 1 милијарда долари

 • April 20, 2018
 • Коментари
Договорот доаѓа по загриженоста на STRATCOM од тестирањето и операциите си хиперсонично оружје од страна на Русија и Кина. Компанијата Локхид Мартин е избрана да дизајнира и да создаде прототип на нова хиперсонична ракета за американските воздухопловни сили. Договорот IDIQ (неопределено доставување / неопределено количество), наречен Хиперсонично конвенционално оружје за напад, проектот нема специфицирана временска […]

ИЗРАЕЛСКИОТ ПРЕМИЕР СЕ ЗАКАНИ: Израел ќе му наплати секому кој ќе се обиде да му наштети

 • April 20, 2018
 • Коментари
Израелскиот премиер денеска му упати јавно предупредување на Иран, нагласувајќи дека армијата на Израел ќе му наплати на секој оној што ќе се обиде да му наштети на нејзиниот народ. – Слушаме закани од Иран. Израелските одбранбени сили и безбедносните служби се подготвени за секаков развој на настаните. Ќе се бориме против секој кој ќе […]

РАСПАД НА СИРИЈА НЕ Е ОПЦИЈА: Русија нема да дозволи распад на Сирија, рече Лавров

 • April 20, 2018
 • Коментари
За Русија е неприфатлив распадот на Сирија, рече министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, на прес-конференција со австрискиот колега, Карин Кнајсл. Лавров ја спомена Резолуцијата 2254 на Советот за безбедност на ОН за Сирија во која се наведува дека државата треба да биде “обединета и неделива”. “Нејзиниот суверенитет, територијалниот интегритет мора да се почитува. И […]

ПРОНАЈДЕН ПЕРКУСОР ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Во лабораторијата на терористите пронајдена хемиската супстанца хексамин

 • April 20, 2018
 • Коментари
Руската армија во сирискиот град Дума пронајде уште еден доказ дека фронтот Нусра произведува хемиско оружје, изјави за новинарите во петокот експерт за радијациона, хемиска и биолошка заштита, полковникот Александар Родионов. “За време на претресот на хемиската лабораторија на терористите, беше пронајдено големо количество супстанција хексамин, што е уште еден доказ дека терористите произвеле хемиско […]

КРИМ СТАНУВА ТУРИСТИЧКИ ЦЕНТАР: Крим станува руска Калифорнија

 • April 20, 2018
 • Коментари
Првиот ден од Економскиот Меѓународен Форум во Јалта беше повеќе од успешен, и како што рече претседателот на Крим Сергеј Аксијонов, рекорден број учесници “ги побија сите митови за изолацијата на рускиот Крим”. Повеќе од три илјади учесници од 70 земји во светот учествуваа на самитот-. Се слушаа разни светски јазици. Беџовите со знамињата на […]

ЛАВРОВ СО ДЕТАЛИ: Милитантите што ја нападнаа мисијата на ОН во Дума беа предупредени однапред

 • April 19, 2018
 • Коментари
Рускиот министер за надворешни работи, во интервјуто за “Спутник”, го коментираше инцидентот кога припадници на ОН беа нападнати со огнено оружје во сирискиот град Дума. “Во времето кога беа во областа, пукањето започна од делот од градот каде што имаше уште неколку десетици екстремисти, кои беа јасно предупредени однапред за тоа кој конкретно ќе пристигне […]

АФРИКАНСКИТЕ ПЛЕМИЊА ПО ПРИМЕРОТ НА МАКЕДОНИЈА: Кралот на Свазиленд ќе ја преименува земјата

 • April 19, 2018
 • Коментари
Свазилендскиот крал Мсвати III објави дека ја преименува земјата како Кралство на Есватини. Монархот ја објави официјалната промена за време на прославата на “Златниот јубилеј” за 50-годишнината од независноста на Свазиленд. Прославата исто така го одбележа и 50-тиот роденден на кралот. Јужноафриканската нација е апсолутна монархија. Кралот, познат како Нгвенјама или “лавот”, е познат по […]

ТАЖНА ВЕСТ: Почина најстариот човек на Светот во Чиле на возраст од 121 година

 • April 19, 2018
 • Коментари
Лекарите велат дека здрави навики ќе ви помогнат да доживеете 85 години, но некои луѓе успеваат живеат многу подолго. Само како го прават тоа останува медицинска мистерија. Челино Вилануева Јарамило, почина во средата во болница во градот Сан Хозе де Марикина, во јужниот дел на Чиле, пишува британски Гардијан. Роден во 1896 година – четири […]

КИНЕСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДО БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА: Кси Џинпинг преку телефон и порачал на Тереза Меј дека не одобрува воена интервенција во Сирија

 • April 19, 2018
 • Коментари
Претседателот Кси Џинпинг во телефонскиот разговор со британската премиерка Тереза Меј истакнал дека Кина не ја одобрува употребата на воена сила во меѓународните односи. Кинескиот лидер го истакнал ова говорејќи за ситуацијата во Сирија, објави кинеската агенција Синхуа. “Кинеската страна внимателно ја следи ситуацијата во Сирија. Ние никогаш не сме одобриле употребата на воена сила […]

(Видео)НЕМАШЕ НИКАКОВ ХЕМИСКИ НАПАД: Таткото на едно од момчињата злоупотребено во пропагандните снимки за наводниот хемиски напад во Сирија

 • April 19, 2018
 • Коментари
Омар Диаб, татко на едно од момчињата кое се појави во провокативни снимки на групата Бели шлемови, покажувајќи цивили кои страдаат од хемискиот напад во Дума, изјави дека е подготвен да оди во меѓународни организации и да сведочи дека во Дума не се случил напад со хемиско оружје “Немаше никакви знаци на хемиско оштетување на […]