Category: Свет

АМЕРИКАНСКИ СЕНАТОР: Русија е надмоќна во сајбер просторот

 • April 29, 2018
 • Коментари
Без оглед на големите расходи за воена употреба, во планот за освојување на сајбер просторот САД многу заостанува зад Русија со нејзиниот скромен буџет за одбрана. Загриженоста во врска со тоа во програма на Си-Ен-Ен изразил членот на Специјалниот комитет за разузнавачки работи на Сенатот Марк Ворнер „Неодамна одобривме буџет на Министерството за одбрана од […]

ЕТИОПИЈА СИ ГО БАРА ЗЛАТОТО НАЗАД: Од Адис Абеба го бараат златото кое Велика Британија им го украла пред 150 години

 • April 29, 2018
 • Коментари
Етиописките власти од Лондон бараат да им бидат вратени вредни артефакти кои пред 150 години британската војска ги украла од источноафриканската држава Адис Абеба покрај останотото ја бара и златната круна и путир. Поданиците на Обединетото Кралство ги одземале од тврдината на царод Теодос Втори по битката кај Магдалена во 1868. година. Тогаш тие предмети […]

БИЗАРЕН ЗАКОН ВО УГАНДА: Претседателот на земјата сака да забрани орален секс – устата била за јадење!

 • April 28, 2018
 • Коментари
Во Уганда за хомосексуалност е предвидена доживотна казна, а непријавување на хомосексуалец е кривично дело Претседателот на Уганда изјави дека сака да им забрани на граѓаните на земјата да уживаат во орален секс. Причината според него е едноставна – „устата е за јадење“ вели претседателот. Јовер Мусевени, претседател на Уганда, ги обвини „странските фактори“ дека […]

НОСАЧОТ НА АВИОНИ „ХАРИ ТРУМАН“ ВЛЕЗЕ ВО МЕДИТЕРАНОТ: Сојузниците на САД во Сирија добија засилување

 • April 28, 2018
 • Коментари
Американскиот носач на авиони „Хари Труман“ вплови во Средоземно Море откако го помина Гибралтарскиот Проток. Покрај носачот на авиони „Хари Труман“ од Атлантски Океан во Медитеранот впловија и крстосувачот „Нормандија“ и разорувачот „Форест Шерман“. – Влезот во западен дел од Медитеранот ја зголемува нашата способност да пружиме поддршка на националните и регионални мисии во зоната […]

ТУРЦИЈА И РУСИЈА ГИ ПОДОБРУВААТ ОДНОСИТЕ: Лавров откри дека Путин и Ердоган активно работат на развојот на руско-турската соработка

 • April 28, 2018
 • Коментари
Активниот и мултилатерален развој на руско-турските односи покажува колку големо значење на тоа даваат претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на состанокот со турскиот колега Мевлут Чавушоглу. – Ние имаме многу интензивен политички дијалог. Претседателите се во постојан контакт, интензивно се […]

(Видео)СЕ ЗАПАЛИ „ТРАМП КУЛА БАКУ“: Гори кулата во сопственост на Трамп во Азербејџан

 • April 28, 2018
 • Коментари
  Пожар изби во високата зграда „Трамп кулаБаку“ во престолнината на Азербејџан, пренесуваат локалните медиуми. Пожар је букнуо у високој згради „Трамп кула Баку“ у престоници Азербејџана. На лице место се наоѓаат противпожарни екипи. Зградата има 33 ката и висока е 130 метри. В Баку загорелся небоскрёб Trump Tower pic.twitter.com/LNwmoewjRU — Светлана Дегтярева (@Dekhtyar93) April […]

РАКЕТНИ НАПАДНИ НА САУДИСКА АРАБИЈА: Бунтовиницте од Јемен лансирале осум ракети врз Саудиска Арабија, четири соборени

 • April 28, 2018
 • Коментари
Системите за противвоздушна одбрана на Саудиска Арабија собори четири балистички ракети, кои се лансирани од припадниците на „Ансар Алах“, на територија на Кралството, наведува саудискиот портал „Аџил“ Ракетите биле соборени над провинцијата Џизан, на југоистокот на кралството. Наведено е дека никој не е повреден. Претходно, јеменската телевизија Алмасирах соопшти дека бунтовниците лансирале осум балистички ракети […]

САД ЈА ОБВИНИ ГЕРМАНИЈА ЗА КРШЕЊЕ НА ОБВРСКИТЕ ВО АЛИЈАНСАТА: Помпео побара од Германија повеќе пари за финансирање на НАТО

 • April 28, 2018
 • Коментари
Исто како и неговиот шеф, претседателот Доналд Трамп, американскиот министер за надворешни работи побара од Германија поголем финансиски удел во трошоците за НАТО. На своето прво учество на средба на НАТО, согласно со инструкциите од претседателот Трамп, новиот американски министер за надворешни работи од сојузниците побара да ја стават раката подлабоко во џебот во поглед […]

ОФАНЗИВА НА ИЗРАЕЛ: Израелската армија го бомбардираше пристаништето во Газа

 • April 28, 2018
 • Коментари
Израелското воздухопловство соопшти дека во петокот навечер го бомбардирало главното пристаниште во Појасот Газа, а палестинските власти изјавиле дека во нападот се користени беспилотни летала кои оштетиле два брода. Ова е прв воздушен напад на израелската авијација на тоа подрачје од војната меѓу Израел и палестинските паравоени единици во 2014 година. Израелската војска соопштија дека […]

(Видео)ТРЧАА ПО АВТОМОБИЛОТ НА КИМ ЈОНГ УН: Севернокорејскиот лидер се вози, бодигардите трчаат по автомобилот

 • April 27, 2018
 • Коментари
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун по првата средба со јужнокорејскиот колега, си замина во црна лимузина покрај која трчаа неговите телохранители. На социјалните мрежи е објавена снимка на која се гледа како 12 телохранители во костуми трчаат покрај возилото во кое се наоѓа Ким Џонг Ун. Kim Jong Un waves goodbye at the #InterKoreanSummit (accompanied, […]