Category: Свет

СЕ ПОДГОТВУВА НОВ ЕГЗОДУС: Официјален претставник на ОН предупредува дека Даеш/ИСИС се обидува да поттикне нов егзодус на африканските мигранти во ЕУ

 • April 26, 2018
 • Коментари
Во интервјуто за “Гардијан”, извршниот директор на Светската програма за храна на ОН (WFP), Дејвид Бисли, изјави дека командантите на Даеш/ИСИС прават обиди да поттикнат нов егзодус на африкански мигранти во Европа. За време на неговата посета на Брисел на дводневниот самит посветен на Сирија, Бисли изјави за Гардијан дека терористите кои бегаат од Сирија […]

КИНА ПОСТАВИ РАКЕТА „УБИЕЦОТ НА ГУАМ“: Кинеската армија ќе користи ракети именувани како „убијци на Гуам“ каде што се наоѓа американската база

 • April 26, 2018
 • Коментари
Кинеските воздухопловни сили објавија дека борбените авиони, извидувачките авиони и бомбардерите учествувале во “борбени вежби” околу Тајван, како дел од серијата вежби “за зајакнување на нејзиниот капацитет за заштита на националниот суверенитет и територијалниот интегритет”. Говорејќи на месечна прес-конференција, портпаролот на Министерството за одбрана, Ву Чан, изјави дека кинеската војска ја стави во употреба балистичката […]

ИЗБРАН НОВИОТ ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР НА САД: Екс-шефот на ЦИА Мајк Помпео е новиот државен секретар на САД

 • April 26, 2018
 • Коментари
Американскиот Сенат со тесно мнозинство гласови го потврди изборот на досегашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео за нов американски државен секретар. Се очекува тој наскоро да ја положи заклетвата и веќе за неколку часа да тргне на пат кон Европа, прв пат како државен секретар. Помпео доби поддршка од 57 сенатори, додека 42 гласаа против […]

МИЛИЈАРДА ЕВРА ОД ГЕРМАНИЈА: Германската влада ќе додели уште една милијарда евра за обнова на Сирија

 • April 25, 2018
 • Коментари
Од почетокот на граѓанската војна во Сирија, Германија на располагање стави 4,5 милијарди евра заради ублажување на маките на тамошните луѓе. Сега помошта ја зголемува за уште една милијарда евра. Германија обезбедува уште една милијарда евра помош за луѓето во Сирија, кои страдаат поради граѓанската војна и за воените бегалци од оваа земја во соседните […]

СО АВТОБУСИ, РАЗОРУЖАНИ: Се претпоставува дека илјада милитанти дел од Фаилак ал-Рахман го напуштиле сирискиот град Дума

 • April 25, 2018
 • Коментари
Околу илјада милитанти од радикалното движење Фаилак ал-Рахман – заедно со нивните семејства – го напуштиле сирискиот град Дума, изјави во неделата извор во службата за безбедност. “Дваесет и четири автобуси ја напуштиле Дума преку хуманитарнот коридор во Мухајмам Вафедин кон Идлиб. Ова се случи во рамките на договори постигнати преку посредство на Русија помеѓу […]

МАКРОН СЕ ПРЕДОМИСЛИ: Франција нема да го напушти нуклеарниот договор со Иран

 • April 25, 2018
 • Коментари
Претходно во вторникот, францускиот претседател изјави по состанокот со својот американски колега Доналд Трамп дека Париз сака да работи на новиот нуклеарен договор со Иран. Говорејќи пред Конгресот на САД, Емануел Макрон рече дека Франција нема да се повлече од иранскиот нуклеарен договор – исто така познат како Заеднички сеопфатен план за акција (JCPOA) – […]

СИНОТ НА ЧЕ ГЕВАРА ГО ПОСЕТИ КРИМ: Синот на револуционерниот Че Гевара го посети Крим и го пофали “големиот” потенцијал

 • April 25, 2018
 • Коментари
Ернесто Гевара, најмладиот син на кубанскиот револуционер Че Гевара, кој неодамна ја посетил Москва го пости и Крим, и ги посочи големиот потенцијал на полуостровот и ги критикуваше санкциите на Украина против оние кои патувале во Крим, изразувајќи надеж за обновата на односите меѓу двете нации. Гевара (53) доби диплома по право во Советскиот Сојуз […]

ИСИС ИМА ПОГОЛЕМ БУЏЕТ ОД ПОВЕЌЕТО ДРЖАВИ ВО СВЕТОТ: ИСИС е најбогатата терористичка организација на сите времиња

 • April 25, 2018
 • Коментари
Терористичката група “Даеш” (ИСИС) може да поседува милијарди евра инвестирани во легитимни бизниси во различни земји, објавија француските медиуми во средата. Претставниците на повеќе од 70 земји се собраа во францускиот главен град за да разговараат за борбата против финансирањето на тероризмот на дводневната меѓународна конференција “Нема пари за тероризмот”, која започна во средата. Според […]

НА ГРАНИЦА СО ВОЕНО ЗЛОСТОРСТВО: Екс-претседателот на САД Џим Картер со остра критика за надворешната политика на Трамп

 • April 25, 2018
 • Коментари
Поранешниот американски претседател Џими Картер изјави дека американските воени напади во Сирија, Авганистан, Ирак и Јемен често резултираат со високи цивилни жртви. Во интервју за “Њујорк тајмс”, Картер, кој претходно кажа американски беспилотни летала во Сирија, Авганистан, Ирак и Јемен честопати резултираа со висок број на цивилни жртви, беше запрашан дали мисли дека тоа е […]

ЗАВРШИ ИСТРАГАТА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО ДУМА: ОЗХО не пронајде хемиско оружје во сириските објекти бомбардирани од САД

 • April 25, 2018
 • Коментари
Минатата недела, мисијата за утврдување на фактите на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) ја посети локацијата во Дамаско предградие Дума со цел собирање примероци во врска со наводниот хемиски напад од 7 април. Шефот на главната оперативна дирекција на рускиот Генералштаб полковникот генерал Сергеј Рудској објави дека Организацијата за забрана на хемиско оружје […]