Category: Свет

ТУРЦИЈА ЌЕ ОТПУШТИ 3.000 ВОЈНИЦИ: Поради врски со Фетула Ѓулен, турските власти ќе отпуштат 3.000 војници

 • April 18, 2018
 • Коментари
Турските власти идентификуваа 3.000 лица во Вооружените сили на Турција, за кои се претпоставува дека се поврзани со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, информира денеска турскиот министер за одбрана Нуретин Џаникли. Џаникли најави и дека тие лица ќе бидат отпуштени од армијата во наредните денови. Анкара го обвинува проповедникот Ѓулен дека стои зад организирањето на обидот […]

ПРОНАЈДЕНА ЛАБАРАТОРИЈА ЗА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Сириската војска пронајде лабараторија за хемиско оружје во Источна Гута

 • April 18, 2018
 • Коментари
Сирискиот воен извор изјави за Спутник дека “сириската армија денес покажа силен доказ дека милитантите заедно со западните спонзори го организирале објавувањето на видеа од наводниот напад со хемиско оружје, со цел да имаат изговор за напад на сириската армија и влада”. “Сириската армија за време инспекцијата на командниот центар на терористите во Источна Гута […]

СИРИЈА ДОБИВА НОВИ С-300: Лавров ја оправда испораката на С-300 со потребата од одбрана од нападите врз Сирија

 • April 18, 2018
 • Коментари
Претходно, руското Министерство за одбрана изјавил дека системиte за одбрана од руско производство распоредени од страна на сириските сили успеале да го пресретнат 71 од 103 ракети, истрелани од САД, Франција и Велика Британија на 14 април “Пред неколку години решивме да не обезбедиме S-300 системите во Сирија на барање на нашите партнери. Сега, ги […]

ШЕФОТ НА СТРАТЕШКАТА КОМАНДА НА ПЕНТАГОН: Русија навистина има суперсонично оружје

 • April 18, 2018
 • Коментари
Шефот на стратешката команда на Пентагон, генерал Џон Хајтен, изјави дека американската армија ги надгледува Русија и Кина како експериментираат со суперсонични проектили за различни цели.   Тој рече дека не може да каже какви се техничките карактеристики на овие ракети, ниту да го откријат начинот на кој САД добиваат такви информации. Тој, сепак, препорача […]

НАПАДНАТИ ИНСПЕКТОРИТЕ НА ОЗХО: Меѓународниот тим кој го истражува хемискиот напад во Дума нападнат

 • April 18, 2018
 • Коментари
Генералниот директор на ОЗХО, Ахмет Узумку, изјави на состанокот во седиштето на ОЗХО во Хаг дека тимот за безбедност на ОН бил принуден да се повлече, со што се одложи доаѓањето на инспекторите за хемиско оружје во Дума. Тимот на ОН, наводно, пристигнал во градот за да констатира дали е доволно безбеден за да започне […]

ТАЈНА СРЕДБА СО КИМ ЈОНГ УН: Директорот на ЦИА Мајк Помпео имал тајна средба со Севернокорејскиот лидер

 • April 18, 2018
 • Коментари
Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, минатата недела во Пјонгјанг отпатувал на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун. Претседателот Доналд Трамп ја потврди средбата во средата изутрина на својот твитер. “Мајк Помпео минатата недела се состана со Ким Јонг Ун во Северна Кореја. Средбата мина многу добро и беше формирана добра врска. Деталите за Самитот […]

ЌЕ СЕ ФОРМИРА „АРАПСКО НАТО“: Американскиот весник „Волстрит Џурнал“ објави дека се разгледува идеја за пандан на НАТО во арапските земји

 • April 17, 2018
 • Коментари
Белата куќа планира војската на арапските држави да ги замени Американските војници во Сирија за да се стабилизира ситуацијата во североисточниот дел на земјата, пишува “Волстрит Џурнал”, повикувајќи се на извори од американски официјални лица. Додека западните експерти сметаат дека ова е тешко остварлива идеја, Руските експерти пак сметаат дека создавањето на “Арапско НАТО е […]

КОНТАКТ ПОМЕЃУ РУСКИ И БРИТАНСКА ПОДМОРНИЦА: Две руски подморници спречиле британска да се приближи до брегот на Сирија

 • April 17, 2018
 • Коментари
Една или две руски подморници, кои западните експерти ги нарекуваат „црни дупки” бидејќи речиси се нечујни, спречиле британска подморница да дојде до бреговите на Сирија, пренесуваат светските медиуми. Наводно, оваа подморница требало да биде вклучена во нападите изведени минатиот викенд. Британски „Тајмс“ наведува дека додека премиерката Тереза ​​Меј ја носела одлуката дали Велика Британија да […]

(Видео)ПО УКРАИНА, „РЕВОЛУЦИОНЕРИ“ И ВО ЕРМЕНИЈА: “Кадифената револуција” ја тресе Ерменија

 • April 17, 2018
 • Коментари
Организаторот на протестите против изборот на поранешниот претседател Серж Саргсјана за нов премиер на Ерменија, опозиционерот Никол Пашињан објави дека започна “кадифената револуција”. “Во земјата се создаде револуционерна ситуација и сакам да го објавам почетокот на националната” кадифена револуција “, вели Пашињан на собирот со неговите поддржувачи. На плоштадот Франција, каде што започна митингот, се […]

ПРОНАЈДЕНО СКЛАДИШТЕ СО ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Руските војници во Дума пронајдоа складиште со хемиски супстанци кое го користеле терористите

 • April 17, 2018
 • Коментари
Руски војници во сирискиот град Дума пронашле складиште полно со супстанци неопходни за производство на хемиско оружје, соопшти телевизискиот канал „Ѕвезда“ „Пронајдените супстанци, како што се тиодихлико, дијатеноламин, се неопходни за добивање на сулфурен и азотен иперит. Во складиштето е пронајдена и туба со хлор, ист онаков каков што терористите користеа за режирање на високотиражна […]