Category: Свет

(Видео)ПРЕСТРЕЛКА ВО ХОТЕЛОТ НА ТРАМП: Драматични снимки од камерите на полицајците од престрелката во хотелот на Трамп!

 • May 22, 2018
 • Коментари
Полицијата објави драматични снимки од нивните камери од престрелка со осомничениот во од престрелката во Хотелот на Трамп. Осомничениот Џонатан Оди 42, наводно, влегол во фоајето на хотелот и почнал да извикува анти-Трамп пароли пред да отвори оган. Преплашените вработените во хотелот започнале панично да бегаат. Полицајците од градот Дорал во Мајами-Даде одговориле на повеќе […]

ПАЛЕСТИНЦИТЕ БАРААТ ПРАВДА ОД ХАГ: Палестина бара Меѓународниот кривичен суд да ги испита “кршења на човековите права” од страна на Израел

 • May 22, 2018
 • Коментари
Палестинското Министерство за надворешни работи побара од Меѓународниот кривичен суд да отвори истрага за израелските злодела против Палестинците, поврзани со нелегалните населби, нарекувајќи ги акциите на Тел Авив “злосторства против човештвото”. Населбите се “единствена најопасна закана за палестинските животи, средства за живот и национални права”, се вели во соопштението на Министерството во изјавата објавено на […]

ЕРДОГАН ПОВТОРНО ГИ ПРОЗВА ЗЕМЈИТЕ ОД НАТО: Оние што поседуваат 15.000 нуклеарни боеви глави се закана за светот

 • May 22, 2018
 • Коментари
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган тврди дека на оние земји со нуклеарно оружје што ги нарекуваат нуклеарните централи закана не им верува светската заедница. Говорејќи на вечера на Ифтар за муслиманскиот свет месец Рамазан, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган посебно се фокусираше на прашањето за пролиферација на нуклеарното оружје. “Оние што имаат повеќе од 15.000 […]

ОРУЖЈЕ НА НАТО ПРОНАЈДЕНО КАЈ ТЕРОРИСТИТЕ: Бункерите и складиштата на терористите во Сирија полни со оружје од НАТО

 • May 22, 2018
 • Коментари
Во маагацини за оружје на терористите пронајдено е оружје произведено во земјите-членки на НАТО и на тајна производствени погони за производство на експлозивни направи пронајдени од страна на претставници на рускиот Центар за помирување на завојуваните страни и сириската армија во источните делови на провинцијата Хомс, кои се ослободени од терористите. Подземните тунели на милитантите […]

СИРИСКАТА АРМИЈА НИЖЕ ПОБЕДИ: Сириската армија го ослободи палестинскиот бегалски камп Јармук во близина на Дамаск

 • May 22, 2018
 • Коментари
Сириската армија го ослободи палестинскиот бегалски камп Јармук, кој се наоѓа јужно од Дамаск, од терористи, изјавија извори од безбедносните служби на Сирија “Сириската армија го ослободи кампот Јармук јужно од Дамаск и таму го крена сириското знаме”, рече изворот. Претходно, сириските владини сили повторно ја презедоа контролата врз источните населби во областа на Јармук […]

И ПАРАГВАЈ ЌЕ ОТВАРА АМБАСАДА ВО ЕРУСАЛИМ: По примерот на САД и латиноамериканската држава ќе отвори амбасада во Ерусалим

 • May 22, 2018
 • Коментари
Латиноамериканската земја ја отвори својата амбасада во Израел во Ерусалим, следејќи ја контроверзната одлука на САД, која предизвика голем противење во многу муслиманскиот свет. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и претседателот на Парагвај, Хорацио Картс, присуствуваа на церемонијата на отворање на амбасадата. САД ја отвори својата амбасада во Ерусалим на 14 мај, на 70-годишнината од создавањето […]

СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА: Забрането оружје пристигна во Донбас

 • May 20, 2018
 • Коментари
Украинските безбедносни сили префрлиле артилериските системи во Донабас, кои се забранети со Минсковскиот-договорот, изјави за новинарите заменик-шефот на оперативната команда на Доњецката Народна Република, Едуард Басурин. Ешалон со техника пристигна во градот Константиновка. Вооружените сили на Украина во областа добиле засилување од вкупно 12 противтенковски проектили и повеќе од 20 возила, за кои ДНР ги […]

УКРАИНА КОРИСТЕЛА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Украински војник сака да сведочи пред Трамп дека во Донбас украинската војска користела хемиско оружје

 • May 20, 2018
 • Коментари
Во 2014 година, се појавија репортажи дека Украина, наводно, искористила хемиско оружје во своите операции против милицијата во Донбас. Во видео-пораката до американскиот претседател Доналд Трамп, објавена на ЈуТјуб каналот, поранешниот украински војник Александар Медински тврди дека Киев користел хемиско оружје за време на својата воена операција во Донбас. Обраќајќи му се на Трамп како […]

ИНФОРМАЦИИ ЗА АТЕНТАТ ВРЗ ЕРДОГАН: Македонски државјани ги информирале службите дека е можен атентат врз Ердоган во Сараево

 • May 20, 2018
 • Коментари
Разузнавачките агенции добиле дојава дека врз турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој денеска ќе допатува во посета на Босна и Херцеговина, би можел да биде извршен атентат, јави Фена повикувајќи се на агенцијата Анадолија. Според достапните информации, во дојавата се наведува дека врз Ердоган за време на посетата на балканските земји, би можело да биде […]

МИРОВЕН ПЛАН ЗА БЛИСКИОТ ИСТОК: Америка по Рамазан ќе го објави планот за Блискиот Исток, на Палестинците нема да им се допадне

 • May 19, 2018
 • Коментари
Администрацијата на Доналд Трамп планира да го претстави мировниот план на Блискиот Исток следниот месец, објави АП. Според агенцијата САД, би можеле да скрати милиони долари помош за хуманитарни и развојни проекти во Западниот Брег и во Појасот Газа наменети за Палестинците. Пет американски претставници и еден помошник во Конгресот на САД, изјавија дека американската […]