Category: Свет

ОВА Е ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА ФИДЕЛ КАСТРО: Последниот говор на „Ел Командате“ со кој си ја најави својата смрт!

 • November 26, 2016
 • Коментари
Лидерот на кубанската револуција, Фидел кастро кој што почина доцна синоќа, ја предвиде својата смрт, која буквално ја најави во април оваа година пред неговиот 90-ти роденден. Тогаш Кастро присуствуваше на свеченото затварање на конгресот на Комунистичката партија, каде од членовите беше пречекан со бурни аплаузи. -Наскоро ќе наполнам 90. години. Наскоро ќе бидам како […]

РУСКИ АВИОНИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО ИЗРАЕЛ: Се продлабочува Руско-Израелската соработка!

 • November 25, 2016
 • Коментари
Министерството за вонредни ситуации на Русија испрати во Израел два амфибиски авиони БЕ-200 за гаснење на пожари, соопшти ресорното министерство. Тие веќе слетале на аеродромот во Тел Авив Организирана е соработка со локалните власте, се очекува наскоро руските специјалисти наскоро да почнат со гаснење на пожарите. „Соработката со израелската страна беше организирана уште пред доаѓањето […]

РУСИЈА И ТУРЦИЈА ЈА ЗАЦВРСТУВААТ СОРАБОТКАТА: Путин и Ердоган договориле засилена борба против тероризмот, но и зголемена трговска соработка!

 • November 25, 2016
 • Коментари
Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган разговарале за можните начини за решавање на сириската криза и договориле продолжување на дијалогот на ниво на министерства за надворешни работи, одбрана и специјални служби поради координирање на борбата против меѓународниот тероризам, соопштува прес-службата на Кремљ. Како што се соопштува, телефонскиот разговор е одржан […]

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Пожарите се резултат на подметнување

 • November 25, 2016
 • Коментари
Повеќе пожари го зафатија Израел, од кои  најголемиот е во северниот град Хаифи, од каде што се евакуирани околу 50.000 луѓе. Во северниот и централниот дел на Израел се појавија повеќе нови жаришта на природни пожари, објави денеска весникот „Хаарец“. Голем пожар се појавил во северниот дел на земјата, во реон на градот Кармиел, а втор се […]

ПРЕКУ НОЌ СТАНАА МИЛИОНЕРИ: Жителите на едно мало шпанско село се разбудија како милионери

 • November 25, 2016
 • Коментари
Жителите на „заспаното“ шпанско село Серезалес дел Кондадо неочекувано станаа милионери – сите 80 луѓе. Неочекуваниот прилив на кеш дојде откако сопственикот на пивото „корона“ во својот тестамент му подари на локалното население по 2,5 милиони долари по човек. На милијардерот Антонио Фернандез, кој помогна да се изгради „Групо модела“, која го произведува „корона“, кога […]

АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ИСПЛАШИЈА: Огромна огнена топка ја осветлила Флорида

 • November 24, 2016
 • Коментари
Огромна огнена топка ја осветлила Флорида и ги вознемирила граѓаните, а на друштвените мрежи во САД се поведе голема дебата што е причината за оваа појава. Граѓаните се јавувале и во полиција, распрашувајќи се што било тоа, но одговор не добиле. На снимката се гледа како запалена топка паѓа кон земјата, а потоа експлодира.

ТРАМП: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

 • November 23, 2016
 • Коментари
Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците” Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците”. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс”. Неговиот предлог за прогласување на Ерусалим за […]

(Во живо)ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА: Катастрофален земјотрес во Фукушима – сирените предупредуваат на цунами и нуклеарна катастрофа!

 • November 21, 2016
 • Коментари
Силен земјотрес ја погоди Јапонија со магнитуда од 7,3 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил во Фукушима, а властите веднаш објавија предупредување за можна појава на цунами. Се уште нема никакви информации за загинати лица. Во 2011 година силен земјотрес во земјата предизвика цунами во Фукушима каде беше сместена нуклеарна централа.   #Tsunami warning issued […]

Силен земјотрес регистриран во Аргентина и Чиле

 • November 21, 2016
 • Коментари
Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово ги погоди западниот дел на Аргентина и делови од Чиле. Се уште нема податоци за евентуална причинета материјална штета и човечки жртви. Според аргентинскиот Сеизмолошки институт, земјотресот ја погодипровинцијата Сан Хуан во Аргентина, а бил почувствуван во регионот на Атакама и Кокимбо во западно Чиле.

ИНТЕРЕСЕН ИНЦИДЕНТ ВО ПЕРУ: Жена влетала меѓу обезбедувањето барајќи го Путин – имала подарок за него!

 • November 20, 2016
 • Коментари
Интересен инцидент се случил за време на посетата на Рускиот претседаел во Перу како гостин на самитот на АПЕК во Лима Путин бил гостин на самитот на АПЕК, кога една позната перуанска дизајнерка Џулија Кастро се обидела да се приближи до Рускиот претседател и да му подари еден необичен подарок, пренесува РИА Новости. За жал, […]
Страница 396 од 412« Прво...370380390«394395396397398 » 400410...Последно »