Category: Свет

ГИНГРИЧ: Трамп треба да се свати сериозно, тој ќе го победи Сорос

 • January 31, 2017
 • Коментари
Поранешниот претседател на Претставничкиот дом (1995-1999 година) и кандидат за претседателската функција од Републиканската партија во 2012 година, Њут Гингрич отворено најави војна против Сорос и порача „Трамп или ќе се предаде, или ќе победи. Тука нема средина, нема компромис. Трамп нема да се предаде “ -Мора да ги сфатите сериозно луѓето кои кршеа прозори […]

КАКО ТРАМП СЕ СПРАВУВА СО ПРЕДАВНИЦИ: По кратка постапка сменета главната државна обвинителка бидејќи била предавник!

 • January 31, 2017
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп ја смени главната државна обвинителка Сели Јејтс која се спротивстави на антимиграциската политика. Јејтс која била вршител на должноста главен државен обвинител, и која на таа позиција останала како кадар на Обама додека Конгресот не го потврди именувањето на Џеф Сешонс, напишала писмо во кое како шефица на сите државни обвинители […]

ВОЈНА ПОМЕЃУ САД И КИНА СТАНУВА РЕАЛНОСТ: Светските геополитички експерти стравуваат од судир на гигантите!

 • January 30, 2017
 • Коментари
Покрај растечките тензии околу протекционизмот на Доналд Трамп, можноста за трговска војна дури и физички конфликт помеѓу двете најголеми светски економии прераснува во реалност На денот кога Доналд Трамп даде заклетва како 45-ти претседател на САД, Лиу Гушон, претставник на Централната Кинеска воена комисија, во колумна напиша дека судир помеѓу САД и Кина веќе не […]

Трамп даде остро предупредување

 • January 30, 2017
 • Коментари
Новиот американски претседател, 45 по ред, Доналд Трамп, напиша на Твитер предупредување до сенаторите Џон Мекејм и Линдзи Грејем. – Би требало да си ја насочат енергијата на Исламската држава, мигрантите, и безбодноста на границите наместо да гледаат да почнат трета светска, напиша Доналд.  

ТРАМП ИМ НАРЕДИ НА ВООРУЖЕНИТЕ СИЛИ НА САД: За 30 дена да му претстават план за победа на ИД

 • January 29, 2017
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања. Планот треба да содржи сеопфатна стратегија за победа над ИД, се вели во соопштението на Белата куќа. Со указот, исто така, […]

Иран ќе преземе реципрочни мерки на забраната на САД

 • January 29, 2017
 • Коментари
Реципрочната реакција на Иран на американската забрана за влез на ирански државјани во САД нема да важи ретроактивно, за разлика од соодветната политика на Вашингтон, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф. – Сите оние кои поседувата валидни ирански визи се добредојдени, напиша Зариф на Твитер. – Иако ги почитува Американците и […]

Судија на САД го запре привремено указот на претседателот на САД за миграцијата

 • January 29, 2017
 • Коментари
Еден американски федерален судија, ја запре привремено депортацијата на луѓето со визи или на бегалци, кои останале заробени на разни аеродроми низ светот, по најновиот указ на претседателот на САД, Доналд Трамп. Трамп в петок потпиша указ, со кој се забранува на четири месеци влез во САД на бегалци и мигранти, кои имаа право на […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Кремљ ја објави содржината на разговорот помеѓу Путин и Трамп

 • January 29, 2017
 • Коментари
Службата за медиуми во Кремљ ја објави содржината на телефонскиот разговор помеѓу Доналд Трамп и Владимир Путин. Владимир Путин му го честитал на Трамп стапувањето на должност претседател на САД и му посакал многу успех. Во текот на разговорот акцентот бил ставен на стабилизација и подобрување на американско-руските односи на конструктивна и рамноправна основа. Двајцата […]

ТРАМП НЕ САКА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ПРИНЦОТ ЧАРЛС

 • January 29, 2017
 • Коментари
Несогласувањата на претседателот на САД Доналд Трамп и британскиот принц Чарлс за климатските промени може да влијаат на посетата на американскиот лидер на Велика Британија, пишува „Сандеј тајмс“. Весникот наведува дека Трамп не сака да се сретне со принцот во текот на посетатта на Британија во Јуни, поради своите комплетно спротивни гледишта за глобалното затоплување. […]

ЗАВРШИ РАЗГОВОРОТ ПОМЕЃУ ТРАМП И ПУТИН: Телефонскиот разговор помеѓу двајцата лидери успешен со гаранции за подобрување на односите!

 • January 28, 2017
 • Коментари
Заврши телефонскиот разговор помеѓу претседателот на САД Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, пренесува агенцијата Ројтерс повикувајќи се на високо поставен службеник во американската администрација. Разговорот на лидерите траел околу 45 минути Доналд Трамп разговараше со рускиот претседател Владимир Путин по прв пат по својата инагурација. Претходно, американскиот претседател разговараше со германската канцеларка […]