РУСИЈА И ТУРЦИЈА ЈА ЗАЦВРСТУВААТ СОРАБОТКАТА: Путин и Ердоган договориле засилена борба против тероризмот, но и зголемена трговска соработка!

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган разговарале за можните начини за решавање на сириската криза и договориле продолжување на дијалогот на ниво на министерства за надворешни работи, одбрана и специјални служби поради координирање на...

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Пожарите се резултат на подметнување

Повеќе пожари го зафатија Израел, од кои  најголемиот е во северниот град Хаифи, од каде што се евакуирани околу 50.000 луѓе. Во северниот и централниот дел на Израел се појавија повеќе нови жаришта на природни пожари, објави денеска весникот „Хаарец“. Голем пожар...

ПРЕКУ НОЌ СТАНАА МИЛИОНЕРИ: Жителите на едно мало шпанско село се разбудија како милионери

Жителите на „заспаното“ шпанско село Серезалес дел Кондадо неочекувано станаа милионери - сите 80 луѓе. Неочекуваниот прилив на кеш дојде откако сопственикот на пивото „корона“ во својот тестамент му подари на локалното население по 2,5 милиони долари по човек. На...

АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ИСПЛАШИЈА: Огромна огнена топка ја осветлила Флорида

Огромна огнена топка ја осветлила Флорида и ги вознемирила граѓаните, а на друштвените мрежи во САД се поведе голема дебата што е причината за оваа појава. Граѓаните се јавувале и во полиција, распрашувајќи се што било тоа, но одговор не...

ТРАМП: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците" Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците". -Тоа би бил...

(Во живо)ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА: Катастрофален земјотрес во Фукушима – сирените предупредуваат на цунами и нуклеарна катастрофа!

Силен земјотрес ја погоди Јапонија со магнитуда од 7,3 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил во Фукушима, а властите веднаш објавија предупредување за можна појава на цунами. Се уште нема никакви информации за загинати лица. Во 2011 година силен земјотрес во...

Силен земјотрес регистриран во Аргентина и Чиле

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово ги погоди западниот дел на Аргентина и делови од Чиле. Се уште нема податоци за евентуална причинета материјална штета и човечки жртви. Според аргентинскиот Сеизмолошки институт, земјотресот ја погодипровинцијата Сан Хуан...

ИНТЕРЕСЕН ИНЦИДЕНТ ВО ПЕРУ: Жена влетала меѓу обезбедувањето барајќи го Путин – имала подарок за него!

Интересен инцидент се случил за време на посетата на Рускиот претседаел во Перу како гостин на самитот на АПЕК во Лима Путин бил гостин на самитот на АПЕК, кога една позната перуанска дизајнерка Џулија Кастро се обидела да се приближи...

ПЕПСИ БОЈКОТИРАН: Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на Пепси

Директорката на Пепси, Индра Нуји изјави дека победата на Трамп ги уплашила работниците и оти голем број од нив плачеле. Таа додаде дека сега секој во САД треба да биде убеден дека е безбедеден. Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД,...

САД СЕ НАОЃА ПРЕД НОВА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Барак Обама разработува сценарио во кое тој нема да ја напушти Белата Куќа и бара поддршка од...

По катастрофалниот пораз на Хилари Клинтон на претседателските избори во САД, Џорџ Сорс и уште неколку влијателни донатори се собраа во Вашингтон со цел правење на стратегија за отпор против „Новиот Трампов режим“ Цитирајќи документи објавено од Политико.ком, американскиот автор...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...