October 16, 2021, 9:23 pm

Социјални Мрежи

БАНДАТА БАРА НАЧИН ДА ГО ОБЈАВИ ЗАКОНОТ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК: Дарко Јаневски предупредува на можност од пуч од страна на Џафери!

По најавата на Претседателот на државата дека нема да го потпише указот за прогласување на законот за двојазичност, користејќи го т.н. механизам на „џебно вето“, СДСМ и ДУИ бараат начин како да го изиграат системот и да го направат...

ДОНАТОРСКА АКЦИЈА ЗА ГОРАН АНГЕЛОВ: Преку 1.000 долари собрани за еден ден – тука можете да донирате!

Преку 1.000 долари за еден ден се собрани во акцијата за прибирање на финансиски средства за семејството на Горан Ангелов, претседател на здружението „Андон Лазов Јанев - Ќосето“ од Велес, кој беше приведен од страна на актуелната власт со...

НЕМА ЗАКОН БЕЗ ПОТПИШАН УКАЗ: Ако претседателот на го потпише законот, истиот е мртво слово на хартија

Професроката од Правниот Факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, Тања Каракамишева образложува дека без потпишување на указот за Законот за употреба на јазиците ќе се смета дека истиот е неважечки и нема да може да се спроведе. Каракамишева е убедена...

ВАКА НЕ ЈА БИВА РАБОТАТА, И НЕМА ДА ЈА БИДЕ: Професорката Астеруд најави битка против сопартијците – нема простување!

И ќе се борам против овој грозен, силеџиски, неуставен, противрамковен, неправеден и опасно дестабилизирачки упад, ништо поразличен од оние што ги видовме изминатата деценија. Како на тие, така и на овој мора да му се пружи сериозен отпор! Доста...

АЛБАНЦИ НАВАЛИЈА НА ШАЛТЕРИТЕ НА ЕВН И УЈП: Е сега ќе почнат да плаќаат сметки и даноци со платите од 500 евра

Социјалните мрежи се преплавени од коментари за изгласувањето на Законот за јазиците, кој беше приоритет на агендата на ДУИ уште на парламентарните избори. Македонија стана жртва на 10 пратеници на ДУИ кои со уцени и рекет го држат во...

ВАКА ИЗГЛЕДА НОЖОТ ВО ГРБОТ НА НАРОДОТ: Буткавте „режим“, бутнавте држава – Македонскиот народ на колена!

Власта по којзнае кој пат покажа дека не почитува ни Устав ни закон и дека брише под со правниот поредок на државата. Социјалните мрежи се преплавени од коментари за изгласувањето на Законот за јазиците, кој беше приоритет на агендата на...

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ ПРОВОКАЦИЈА: На истиот датум кога започна војната во 2001-та, ќе се гласа и двојазичноста

Случајност или намерно евоцирање на почетокот на едно несреќно време? Утре, денот кога Талат Џафери и СДСМ најавија дека насила ќе го протуркаат законот за двојазичност, е истиот ден кога започна и војната во 2001. година, на која не потсети...

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ, НОВА ФИНГЕРАЈКА: Ванковска го спореди носењето на законот за јазици со борбата за „човекови права“ во 2001-та

Утрешната седница на Собранието на Р.Македонија на која ќе се расправа за законот за двојазичност, наиде на остра критика кај јавноста поради најавеното присуство на пратеничката група на ВМРО-ДПНЕ Според експертите и аналитичарите, се очекува на утрешната седница законот да...

КРВТА НИВНА ЌЕ ВИ БИДЕ НАЈСКАПОТО ВИНО ШТО СТЕ ГО ПИЕЛЕ: Социјалните мрежи вријат по овој статус за сиромаштијата во Македонија!

Гозба По бурек сабајлево во локалната пекара. Додека чекав да се допече симитката, влегува човек во работничко одело. Имаше преку 50. Засушена вар и бетон на неговите чевли. Прастари, со врвките во различна боја, кафена и сина. Валкано капче на...

ГЛЕДАЈ И ПЛАЧИ, ЈАДНА МАКЕДОНИЈО: Геровски смета дека Саше Ивановски е „оберкуртон“

Како да не беше доволно тоа што полицајката која изеде ќотек од Бекир Асани, па потоа под притисок на министерот мораше да ја смени изјавата, крајно понижувајќи ја професијата, владините медиуми отидоа дотаму, што тргнаа во одбрана на Асани,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ce ќe пocкaпe… вo Германија вeќe пoчнa

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е...
- Advertisement -spot_img