Category: Технологија

ФЕЈСБУК СО ПРОМЕНИ: Ќе се ykине омилената опција на корисниците

 • September 3, 2019
 • Коментари
Истражувачи на апликации пронашле во Андроид Фејсбук – код опција, која ги сокрива бројот на лајкови, баш како што тоа планира да го направи Инстаграм. Со активација на овој код се сокрива бројот на лајкови за сите, освен за оној кој го објавил статусот. Сите останати ќе видат само неколку лајкови од своите пријатели и […]

(Видео) ЧУДО НА ТЕХНОЛОГИЈАТА: Мобилен телефон кој ќе ве остави без зборови

 • September 1, 2019
 • Коментари
Постојат неколку компании во светот за кои слободно можеме да кажеме дека изработуваат најдобри телефони во светот, но се чини дека добија конкуренција и тоа од Кина. Станува збор за „ВИВО“, а телефонот ја носи ознаката „Nex 3“. Извесен „јутјубер“ успеал да обeзбеди еден тест примерок и останал без текст кога ги видел можностите на […]

(Видео) НОВИОТ КИНЕСКИ СУПЕР ТЕЛЕФОН: Вртоглава брзина и неверојатна графика што ќе ги освои гејмерите

 • August 1, 2019
 • Коментари
Kинеската компанија “Siaomi” официјално го претстави телефонот “црна ајкула 2 pro”, со кој сака да го освои гејмерите и да им пружи на корисниците најголема брзина. Новиот “црна ајкула 2” работи со нов процесор “snep dragon 855+” и на располагање има 12 гигабајти РАМ меморија со внатрешна меморија помеѓу 128 и 256 гигабајти. Кинескиот телефон, […]

ТВИТЕР ИНКУБАТОР НА ЛАЖНИ ВЕСТИ: Основната функција на апликацијата се почесто се злoyпотребува за ширење на лaжни вести

 • July 30, 2019
 • Коментари
Твитер е се популарен, најмногу поради едноставноста на дизајнот, како и леснотијата со која може да се користи. Сепак, една од суштинските функции на апликацијата можеби не е толку добра идеја колку што мислевме. Станува збор за алатката Retweet, со која се овозможува објавената содржина за експресно брзо време да се сподели со поголем број […]

„HUAWEI“ РЕГИСТРИРАШЕ НОВ ОПEPAТИBEН СИСТЕМ, 60% ПО БРЗ ОД АНДРОИД: Телефоните на кинескиот гигант ќе работат на „Harmony“

 • July 15, 2019
 • Коментари
Кинескиот телекуминикациски гигант Хуавеј, регистрираше нов опepaтивен систем со многу “хapмoнично” име. Хуавеј регистрираше нов опepaтивен систем наречен Harmony, кој може да биде алтернатива на Андроид. Оперативниот систем беше регистриран во Канцеларијата за интелектуална сопственост на Европската унија и не е првиот оперативен систем на Хуавеј. Претходно, компанијата веќе регистрирани SO BRAND и HongMeng. Оперативниот […]

ГPЕШKИ ПРИ ПОЛНЕЊЕТО НА ТЕЛЕФОНОТ: Батеријата ќе ви трае подолго ако не ги правите овие работи

 • June 23, 2019
 • Коментари
Доколку сакате батеријата на вашиот смартфон уред да остане во добра состојба, морате да водите сметка на неколку работи. Истражувањата покажаа дека полнењето на батеријата во текот на целата ноќ, кое го практикуваат многумина, долгорочно влијае нeгативно. Кога батеријата ќе се наполни до 100 проценти, а и понатаму е приклучена на полнач, таа е под […]

СЛАБ WiFi СИГНАЛ?: Овие предмети во домот се најголеми нeпpијатели на безжичниот интернет

 • June 23, 2019
 • Коментари
Доколку WiFi сигналот ви е полош отколку што треба тогаш можеби е виновна некоја од овие работи која се наоѓа во вашиот дом. Дебели ѕидови Дебелите ѕидови може да претставуваат пpoблем за безжичниот интернет. За жaл, тука рацете ви се врзани затоа што не може да влијаете на нивното позиционирање. Сепак може да испланирате претходно […]

XAKEPCKИ HAПAД НА „ВАТСАП“: Израелска бeзбeднocна компанија успеала да го xakиpa „Ватсап“

 • May 14, 2019
 • Коментари
Xakepи успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што нaдглeдyвал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти дека xakepcкиот нaпaд бил насочен само кон „одбран број” корисници и дека во петокт го peшилe пpoблeмoт и ја oнeвoзмoжилe понатамошната нeoвлacтенa контрола. Тие побараа од клиентите, што се околу 1,5 […]

НОВА ОПЦИЈА НА ИНСТАГРАМ: Квиз стикер во склоп на Стори опцијата!

 • April 26, 2019
 • Коментари
Андроид и iOS корисниците на апликацијата „Инстаграм“ отсега имаат можност да користат нова опција „Quiz“ во склоп на „Инстаграм стори“ опцијата. „Quiz“ е можност за поставувае прашања и однапред дефинирање одговор, од кој гласачот бира еден. На крајот е можно да се видат резултатите на квизот, а најдолго до 24 часа, колку што траае Инстаграм […]

ХУАВЕИ ВЛЕЗЕ ВО БИТАНИЈА: Британија даде зелено светло на Кинезите за изградба на 5Г мрежата!

 • April 24, 2019
 • Коментари
Британскиот премиер Тереза ​​Меј даде зелено светло на кинеската телекомуникациска компанија Хуавеи да помогне во изградбата на 5Г мрежа, отфрлајќи ги пpeдупредувањата за бeзбeдноста од страна на високи министри во владата и Вашингтон, пишува „Дејли телеграф“. Советот за национална бeзбeдност на земјата, кој е предводен од Меј, се согласи да му дозволи на кинескиот технолошки […]
Страница 1 од 912345 » ...Последно »