October 28, 2021, 6:21 am

Технологија

Јутуб држи чекор со конкуренцијата, воведува нова функција

Иако сè уште е една од најпопуларните видео платформи, YouTube сепак мора постојано да воведува нови функции, за да држи чекор со конкуренцијата. Затоа YouTube воведува една долгоочекувана опција – можност за правење видеоисечоци, односно краток дел од видеото што...

Експерти предупредуваат: Ајфон12 може да биде опacен по здравјето

Ајфон 12 може да биде опасен за здравјето на луѓето кои имаат инсталирано пејсмејкери или дефибрилатори, доколку се најде премногу близу до овие уреди. Сите модели на Ајфон 12 мора да се чуваат на безбедно растојание од пејсмејкерот и дефибрилатор,...

Beднaш избpишeтe ги oд тeлeфoнoт: Google блokиpaшe 164 oпacни aплиkaции

Google блокираше 164 апликации од Play Store, а Android корисниците сега треба да ги избришат овие апликации кои можат да направат хаос на нивните уреди, пренесе британскиот Express. Опасните апликации се дизајнирани да го имитираат оригиналниот софтвер. „Се предупредуваат сопствениците...

(Видео)Дpoнoт нa Sony вo aкцијa:Airpeak нaскopo вo пpoдaжбa

Компанијата Sony стана дел од пазарот за дронови и го претстави Airpeak, најмалиот дрон кој може да носи камера дизајнирана за создавање видеосодржини и професионално фотографирање. Засега нема многу информации за дронот, но од Sony велат дека се истражува користењето...

(Видео) Новиот Ајфон 13, со стакло од сафир, наскоро на светските пазари

На интернет се појавија првите (неофицијални) информации како би можело да изгледа следниот „iPhone“. Според тие наоди,„iPhone 13“ ќе го задржи истиот дизајн како моментално актуелната 12-та генерација на "Apple" телефони, но ќе биде за нијанса подебел. Се верува дека „iPhone...

Гугл, Епл и Амазон заеднички ја блokираa новата социјална мрежа Парлер

Parler, социјална мрежа што многумина ја сметаат за пандан на Twitter, падна откако Amazon ги спречи корисниците да ја преземаат апликацијата во понеделникот и ги суспендираше услугите за хостирање на мрежата од своите услуги. Пред Амазон, Епл и Гугл блокираа...

„Лајковите“ заминуваат во историјата: Фејсбук ќе ја отстрани можноста да „лајкување“ на страници

Фејсбук, со новиот редизајн, ќе ја отстрани можноста за лајкување на страници кои ги користат познатите личности и брендовите. Наместо тоа, ќе биде покажан само бројот на следачи, како и „news feed“, односно просторот каде што корисниците можат да комуницираат...

Паричето.мк – платформа за виртуелно вртење пита со паричка

Наместо групирање за претстојните празници, Стефан Алексиќ направи дигитална платформа преку која на безбеден начин секој ќе може да врти пита со паричка со своето друштво или семејство. „Сакам луѓето безбедно да ги прославуваат празниците. Чуствувам дека сме при крај со кризава...

(Видео) Овој руски aвиoн ќe ja пpoмeни иcтopиjaтa: Heвидливиoт cтpaтeшки 6oм6apдep

Русија започна со конструирање на првиот стратешки бомбардер PAK DA, кој ќе биде направен со „невидливи“ (скришни) технологии во рамките на програмата „Напреден авијациски комплекс со долг дострел“. Според руските медиуми, подготовката на проектната документација е завршена, а започнато е...

Добре дојдовте во 6-та генерација борбени авиони

Многу подалеку и побрзо од Стелт генерацијата Од 2010 година до денес, се уште траат размислувањата на геополитички план, каде одиме со вооружувањето во светот и што е следно. Ако стратешки го разголиме правецот на развој, лесно ќе препознаеме дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img