October 28, 2021, 7:00 am

Технологија

АКО ВЕ ПОВИКА ОВОЈ БРОЈ НА „ВИБЕР“, НИКАКО НЕ СЕ ЈАВУВАЈТЕ

Веќе подолго време корисниците на „Вибер“ се жалат дека добиваат повици од бројот +266696687, а сега е откриено и што може да ви се случи ако се јавите. Наводно, доколку се јавите на споменатиот број, хакерите лесно би можеле да...

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Овие апликации го успоруваат телефонот и ја трошат батеријата

Компанијата која се занимава со антивирусен софтвер АВГ Тецхнологиес, објави листа на апликации кои имаат негативно влијание врз функционирањето на вашиот смартфон. Станува збор за апликации кои ви ја исцрпуваат батеријата, ја трошат меморијата и интернетот. Компанијата ги анализирала податоците добиени...

Еве како да се „избришете“ од интернет

Интернет е место кое е преполно со интересни и корисни информации, но често не оптоварува, посебно ако многу време минуваме на социјалните мрежи. Затоа Швеѓаните Виле Далбо и Линус Унбак ја смислиле апликацијата Deseat.me која овозможува комплетно да се „избриште“ од глобалната...

Руски Ајфон 7 не го пробива ни Калашников

Рускиот бренд Caviar вообичаено изработува ултра скапи реплики на iPhone 7 наменети за олигарсите, но овој пат направи посебна титаниумска верзија која е наменета за елитните припадници на полициските сили бидејќи овој смартфон е отпорен и на куршуми од...

FERRARI СО МОДЕЛ ВО ЧЕСТ НА МИХАЕЛ ШУМАХЕР

Еден од петте специјални модели, со кои Ferrari ќе го одбележи 70-тиот роденден, ќе го носи името на 7- кратниот светски шампион во F1, Михаел Шумахер. Информацијата се појави во неколку италијански медиуми и во Auto Bild, но уште не...

МАШИНА ЗА СЕКОЈ ТЕРЕН: Официјално претставен новиот УАЗ Патриот!

УАЗ го претстави подновениот теренец УАЗ „Патриот“. Познати се цените и дополнителната опрема на новото возило. Новиот УАЗ „Патриот“ доби промени во надворешниот изглед – нова решетка и нови фарови со лед-диоди, поголем логотип и хромирани елементи, пишува Кјуто.ру. Внатрешноста претрпе...

ВНИМАВАЈТЕ: Ако ве повика овој број на Вибер, никако не се јавувајте

Веќе подолго време корисниците на Вибер се жалат дека добиваат повици од бројот +266696687, а сега е откриено и што може да ви се случи ако се јавите. Наводно, доколку се јавите на споменатиот број, хакерите лесно би можеле да...

,,ГУГЛ“ СЛАВИ ПОЛНОЛЕТСТВО: Почнаа од гаража во ,,Менло парк“ во Калифорнија

Поминаа точно 18 години откако Лери Пејџ и Сергеј Бин го покренаа „Гугл“ во една гаража во „Менло парк“ во Калифорнија. Од скромниот почеток, „Гугл“ во своите 18 години се претвори во најпопуларен интернет пребарувач на светот. Инаку, „Гугл“ својот...

(Видео)СЕГА СЕКОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ ЗЕМЈОДЕЛЕЦ: Погледнете го тракторот-робот, кој самиот сее, жнее и ора!

Земјоделството е тешка, напорна работа која бара постојан физички напор во секакви временски услови, но Руските научници пред светот открија иновација која целата работа на фармерот ќе ја претворат во една голема видео игра Погледнете го новиот робот-трактор наречен „АгроБот“...

ЗАД МЕРЦЕДЕС БЕНЗ ГЛЦ КУПЕ- ПОТПИС СТАВИ МАКЕДОНЕЦ: Првиот дизајниран автомобил од Македонец

Славче Таневски е името кое што денес се запиша во македонската автомобилска индустрија.   Младиот и талентиран дизајнер, со своја иновација пред светот. „Од визија до реалност“ е неговото мото, затоа што зад  Мерцедес Бенз ГЛЦ Купе потпис става токму ова...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img