Category: Хроника

(Видео)ПОЖАР ВО КИСЕЛА ВОДА: Неколку метри недостасуваа за пламените јазици да ги зафатат и куќите во населбата!

 • November 15, 2018
 • Коментари
Заради непромислено и неодговорно однесување на поединец/и утринава околу 11:00 часот беше запалена сува трева кај трим патеката и игралиштето во населбата 11 Октомври во општина Кисела Вода.  Со брза интервенција на месното население и противпожарната бригада за малку е избегната катастрофа од пошироки размери, бидејки подметнатиот пожар беше дојден на само неколку метри од […]

СЕ ПРЕВРТЕ ВОЗИЛО НА АРМ: Еден војник пвореден, откако воено возило се преврте кај наплатната рампа Петровец

 • November 14, 2018
 • Коментари
Денес околу 15:00 часот кај наплатната рампа Петровец се преврте возило на АРМ. Како што дознаваме еден од војниците кои се превезувале со ова возило е пвореден. Пред само две недели изгоре и еден автобус кој превезуваше војници кон касарната „Илинден“. Се поставува прашањето на што се должат се почестите инциденти со армиските возила?

СКОПЈАНЕЦ СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ГРАБНАТ И ФИЗИЧКИ МАТЛРЕТИРАН: Го грабнале на Железничка, го теп але кај Марков Манастир

 • November 13, 2018
 • Коментари
Скопјанец вчера доживеал голгота, откако бил насила грабнат од страна на две лица на кои наводно и должел пари. Истите среде бел ден го грабнале кај скопската Железничка станица, по што се упатиле кон Марков Манастир. Вчера попладне околу 17.30 часот во Полициска станица Центар, М.И. (33) од Скопје, пријавил дека истиот ден околу 14 […]

ШТО ФАТИ ЦАРИНАТА ОВИЕ ДЕНОВИ: Лекови, девизи, цигари, систем за наводнување…

 • November 12, 2018
 • Коментари
Во текот на минатата недела, царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани девизи, лекови за човечка употреба, додатоци на исхраната, козметички средства, средства за лична хигиена, делови од систем за наводнување, цигари и фалсификати. Задржана е следната стока: Девизи – 12.900 евра и 13.000 швајцарски франци, откриени во […]

ВОЗДУХОТ ВО КУМАНОВО НЕ Е ЗА ДИШЕЊЕ: Вечерва најзагаден воздух во Куманово, Битола, Карпош….

 • November 11, 2018
 • Коментари
Мерните станици за квалитет на воздухот вечерва бележат енормна загаденост во делови од Македонија. Во моментов најкритично е во Куманово, Битола и во Младиновци. Во овие градови загаденоста со ПМ-10 честички во воздухот е 3-4 пати над максималните граници. Во регионот на Скопје, според моменталните податоци од мерните станици, најголема загаденост со ПМ-10 честички доаѓаат […]

СЕ СТЕПАЛЕ ВО ЦРКВА НА МИТРОВДЕН: Во струмичка Баница се степале во црквата на Митровден, еден завршил на клиника

 • November 9, 2018
 • Коментари
Во дворот на црквата „Св.Димитрија“ во село Баница, струмичко, вчера за време на прослава по повод верскиот  празник Митровден, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со тепачка помеѓу лицата Д.М.(31) и Т.М. од село Баница од една страна и Н.С. и Ѓ.Т. од друга страна, по што се приклучиле и други лица. -Притоа, […]

АЛАРМАНТНО ЗАГАДУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ ВЕЧЕРВА: Воздухот отровен во Карпош, загадено во Центар, Миладиновци и Куманово

 • November 8, 2018
 • Коментари
Загрижувачки бројки вечерва покажуваат мерните станици за квалитетот на воздухот во повеќе скопски населби. Најалармантно е во Карпош каде во моментов загаденоста изнесува 192 ПМ честички во воздухот. Потоа најзагадено е кај Ректоратот каде загаденоста изнесува 149 ПМ честички во воздухот, па скопско Миладиновци со 146 ПМ честички во воздухот и Центар со 126 ПМ […]

ПУКАЊЕ ВО САРАЈ: Полицијата трага по две лица кои пукале во Ласкарци, во општина Сарај

 • November 8, 2018
 • Коментари
Вчера околу пладне во Полициската станица Сарај, И.З. пријавил дека во село Ласкарци, општина Сарај, С.М. од село Ласкарци со пиштол му упатил закани по неговиот живот. По преземени мерки, било констатирано дека при вербална расправија помеѓу И.З. и Д.Р. од село Бојане, скопско и Џ.А. од село Мала Речица, тетовско, поради ископ на песок […]

ТРУЕЊЕ ВО ПИВАРА ВО СКОПЈЕ: Неколку работници се затруле од храна во менза на скопска фабрика за пиво и сокови

 • November 6, 2018
 • Коментари
Неколку работници се затруле со храна во мензата на скопска фабрика за производство на пиво и сокови. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска изврши вонредна инспекциска контрола во мензата, за да ги утврди причините за труењето. -Од страна на инспекциските служби, земени ќе бидат мостри од храната која се подготвувала и послужувала како оброк […]

ТРУЕЊЕ ВО МЕНЗАТА НА СКОПСКА ПИВАРА: Петтмина вработени затруени од храна во мензата, двајца хоспитализирани

 • November 6, 2018
 • Коментари
Петтмина се затруле откако јаделе во мензата во скопска Пивара и завршиле на Клиниката за инфективни болести, од кои двајца се хоспитализирани, додека тројца се третираат амбулантски, дознава „Фокус“. Според информациите на порталот, на терен се излезени инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Центарот за јавно здравје и од Агенцијата за храна и ветеринарство. […]