Category: Хроника

КУМАНОВО: Панихида за осумте загинати припадници на МВР во „Диво Насеље“

 • May 9, 2016
 • Коментари
Во Соборниот Храм Свети Никола во Куманово денеска во организација на граѓани од населбата „Тоде Мендол“ се одржа панихида за осумте бранители кои животот го загубија при антитерористичката акција на МВР во кумановско „Дива Населба“. На панихидата присуствуваа жители на „Дива Населба“, бранители, членови на Здружението бранители од 2001, преставници од политичките партии, пратеници, локалната власт, […]

ИНЦИДЕНТ НА СУДЕЊЕТО НА ЧАУШОТ: Бекири ја нападнал полицијата извикувајќи „Алаху Акбар“!

 • May 9, 2016
 • Коментари
Сопартиецот на опозицискиот лидер Зоран Заев, Захир Бекири-Чауш на паузата од денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 направи инцидент, објави новинската агенција Мета. Со сослушување на сведоци на обвинителсрвото, денеска продолжи судењето на Чауш, кој е првообвинет во „Фабриката за афери“ на СДСМ. -Тој пред судницата, со раце врзани со лисици, почнал да извикува […]

КОЈ Е ПЛАТЕНИКОТ ШТО ЈАДЕШЕ ШАМАР? Соросоиден бот кој се обидуваше да го предизвика гневот кај граѓаните!

 • May 9, 2016
 • Коментари
Еден од соросовите платеници вчера се обиде да го злоупотреби и исполитизира скопскиот маратон со транспарент на кој беше испишана политичка порака. Ваквиот негов потег го поттикна гневот кај граѓаните.   Според информациите до кои дојде Журнал, платеникот кој сакаше да го злупотреби маратонот е Васко Цацановски, инаку вработен во Телеком на бази на податоци. […]

ОТКРИЕН УБИЕЦОТ:Јелена е убиена од жена

 • May 5, 2016
 • Коментари
Извор близок на истрагата за убиството на Јелена Крсмановиќ Марјановиќ наведува дека полицијата дошла до нови сознанија за расветлување на бизарниот чин. Според најновите податоци на медиумите од Србија, била пронајдена ДНК која и припаѓа на жена. Ова откритие дека жена ја убила Јелена фрла сосема поинакво светло на истрагата. Пејачката на Гранд која ја […]

ТРАГИТЕ ВОДАТ КОН СРБИЈА: Дали исчезнатиот Марјан се качил во автобус на „Ниш експрес“

 • May 5, 2016
 • Коментари
Веќе 11. ден нема никаква информација за тинејџерот од Скопје што пред Градскиот трговски центар собираше помош за да ги оперира очите. Никаква информација за овие 11 дена не стигнала до родителите на исчезнатиот Марјан Станојевиќ, 17-годишно момче со оштетен вид, што би им помогнала да си го пронајдат детето кое на 25 минатиот месец […]

ПОНЕДЕЛНИК 9-ТИ МАЈ:Панихида во чест на загинатите полицајци од Диво насеље

Панихида во чест на полициските служебеници кои на 9-ти мај минатата година ги оставија своите животи во населбата Тоде Мендол, односно „Диво насеље“ ќе биде организирана во понеделник 9-ти мај ,со почеток во 12 часот во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово. На годишнината од терористичкиот напад граѓаните на Куманово ќе им одадат чест на младите […]

„СЕЉАЧКАТА РЕНЕСАНСА“ НА СОРОСОИДНИТЕ БОТОВИ: Уништена фасадата на Основниот Суд 1 од страна на хулиганите на СДСМ!

 • May 3, 2016
 • Коментари
Хулиганите предводени од СДСМ и Сорос удрија по кривичниот суд. Група демонстранти вечерва ја уништија и фасадата на Основниот суд – Скопје 1 фрлајки боја кон зградата од објектот во кој што денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговите соработници бараа да продолжи судскиот процес за случајот Пуч, откако претседателот Иванов ги запре постапките […]

ЕДНО ЛИЦЕ ЗАГИНАТО: Тешка сообраќајка на патот Тетово – Скопје!

 • May 3, 2016
 • Коментари
Денеска нешто по 12 часот на стариот пат Тетово- Скопје кај добарски подвозник автомобил „хјундаи“ загубил контрола, удрил во бетонскиот столб и се превртел, при што М.М (38) од Тетово од здобиените повреди на пат кон тетовската болница починал, пренесе МИА. Според првичните информации, возачот (31) Р.М од Тетово се здобил со тешки телесни повреди […]

,,ДНЕВНИК“: Полицајците морале да ја обијат вратата, станот на Крпач бил заклучен од внатре

 • April 30, 2016
 • Коментари
Станот во скопската населба Kапиштец во кој беше пронајдено телото на Kоста Kрпач бил заклучен однатре по што полицајците што први пристигнале на местото морале по неколку часа да ја обијат вратата за да влезат, а неговата сопруга била повикана како сведок, а не да ја отвори вратата, дознава ДНЕВНИК од полициски извори. Инаку Kрпач […]

АПЕЛАЦИЈА ЈА ПОТВРДИ ПРЕСУДАТА: 14-години затвор за Насер Ештрефи убиецот на матурантот Ангел Петковски

 • April 28, 2016
 • Коментари
Апелација ја потврди казната за Насер Ештрефи кој го уби матурантот Ангел Петковски во мај 2014 година во скопската населба Ѓорче, настан за кој Македонија се крена на нозе. Како што пишува ДНЕВНИК, 20-годишниот Насер ќе одлежи 14 години затвор, откако Судот ги одби жалбите. Убиството кое ја потресе Македонија се случи во мај 2014 […]
Страница 243 од 244« Прво...210220230«240241242243244 »