Category: Хроника

СТРАШНА СООБРАЌАЈКА КАЈ ПЕТРОВЕЦ: Повредени пет лица, меѓу кои и 9-годишно дете!

 • May 13, 2018
 • Коментари
На автопатот Скопје- Велес по патарината Петровец, вчера во 11.50 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „југо“ со скопски регистарски ознаки управувано од Љ.К.(62) од Скопје и патничко моторно возило „мерцедес“ со гевгелиски регистарски ознаки управувано од З.Т.(53) од Гевгелија. Во незгодата со телесни повреди се здобиле Љ.К. и сопатниците од возилото […]

СКОПЈАНЕЦ ЈА ПРЕТЕПАЛ СОПРУГАТА: Со тешки телесни повреди префрлена во болница

 • May 13, 2018
 • Коментари
Во Полициска станица Кисела Вода Г.Ц.(63) од Скопје вчера околу 14.30 часот пријавила дека околу 9.30 часот во семејната куќа била физички нападната од нејзиниот сопруг Т.Ц.. На повредената и е укажана лекарска помош во Градска општа болница „Св. Наум Охридски“ каде и била констатирана тешка телесна повреда. Се преземаат мерки за целосно расчистување на […]

ТЕПАЧКА ВО СКОПСКА КАФЕАНА: Едно лице утрово прободено со нож

 • May 13, 2018
 • Коментари
Едно лице било прободено со нож во градите во тепачка што рано утрово се случила во кафеана на улицата „50-та Дивизија“ во Скопје. Како што информираат од МВР, Н.Ѓ., утрово во 04.10 часот пријавил дека во угостителски објект на улица „50-та Дивизија” во Скопје настанала тепачка помеѓу две групи од гостите при што некои од […]

Разбиен меѓународен синџир на трговија со кокаин и хероин

 • May 12, 2018
 • Коментари
Албанската полиција денеска соопшти дека во соработка со Обвинителството за тешки кривични дела разбила меѓународен синџир за трговија со кокаин, хероин и марихуана во западно европските земји. Според полицијата уапсени се 13 Албанци, а петмина од групата се веќе в затвор, од кои четворица во Турција и еден во Македонија. Водач на групата бил Мет […]

ПРИВЕДЕНА МАКЕДОНКА МАКРО: Приведени Македонка и две Србинки осомничени за посредување во проституција и трговија со луѓе

 • May 12, 2018
 • Коментари
Две државјанки на Србија и една од Македонија синоќа биле лишени од слобода и приведени во Полициската станица Гостивар под сомнение дека го злоупотребиле туристичкиот престој во Македонија и посредувале во проституција и трговија со луѓе. Тие биле затекнати во угостителски објект на ул. „ЈНА“ во Гостивар, сопственост на Е.А. од село Лакавица. Акциската контрола […]

И БАРАЛ 2.000 ЕВРА ИЛИ ЌЕ И ГО ЗЕМЕЛ ДЕТЕТО: Поранешното момче за 2.000 евра се заканувал дека ќе и го земе детето

 • May 12, 2018
 • Коментари
На 11.05.2018 година во 13:00 часот во Полициската станица Карпош, 26-годишна девојка од Скопје пријавила дека нејзиното поранешно момче В.С.Д. ја уценувало и и се заканувало. Откако на 30.04.2018 година ја прекинала љубовната врска со В.С.Д., тој и се заканувал и побарал да му даде 2.000 евра инаку ќе и го одзел старателството врз нејзиното […]

Ограбена црква во Тетово

 • May 12, 2018
 • Коментари
Околу 2.000 денари се украдени од црквата „Св. Великомеченик Димитрије“ на улицата „Гоце Делчев“ во Тетово. Според полицијата, ноќта помеѓу 10 и 11 мај непознати сторители со употреба на сила ја отвориле влезната врата, влегле внатре и ги одзеле парите по што побегнале во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за […]

На скопска крстосница летале куршуми од возила во движење

 • May 12, 2018
 • Коментари
Соноќа околу 22.45 часот на крстосницата на улицата „Софиска“ со улицата „Московска“ во Скопје од две патнички возила „Ауди“ во движење било пукано кон патничко возило „Мерцедес“. На местото на настанот излегле полициски службеници и при преглед на теренот биле пронајдени четири чаури калибар 9 милиметри. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

АКЦИЈА НА ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ: Сомнителна набавка на многу скап лек на клиниките за хематологија и ревматологија

 • May 10, 2018
 • Коментари
Финансиска полиција влегла на Клиниките за хематологија и ревматологија и во Агенцијата за лекови (МАЛМЕД), дознава НОВА. Цел на инспекторите била последната набавка на лекот Мабтера, кој наместо директно од производителот, наводно бил донесен преку паралелен увоз. Од Финасиската полиција за НОВА потврдија дека започнале истрага по пријава од пациенти дека лекот кој што го […]

УЦЕНА :Скопјанец се заканувал дека ќе му го расклопи автомобилот ако не му дадат 2.000 евра

 • May 10, 2018
 • Коментари
Скопската полиција поднесе кривична пријава против 38-годишниот В.П. од Скопје поради кривичните дела тешка кражба и изнуда. Тој најпрво од Партизанска украл автомобил „пасат“ кој му припаѓал на 50-годишен маж од Скопје, а потоа му се заканувал дека ќе го расклопи возилото на делови ако не му даде 2.000 евра. Уценетиот со пријател отишол да […]