Category: Uncategorized

Светскиот ден на белиот стап

  • October 15, 2016
  • Коментари
Со низа активности денеска во Македонија ќе биде одбележан 15 Октомври – Светскиот ден на белиот стап, симболот на слепите лица. Националниот сојуз на слепи, кој ги застапува интересите на повеќе од 2.550 слепи и слабовидни лица во Македонија, денеска по повод Светскиот ден на белиот стап ќе им додели благодарници на заслужни поединци, институции, […]

МАКЕДОНСКА И БИВША ЈУ МУЗИКА САМО НА СВАДБИ

  • October 15, 2016
  • Коментари
Свадбите и приватните забави во Македонија се единствените места каде што може да се слуша македонска и музика од бившите ЈУ-простори, откако ЗАМП и други вакви организации од регионот го забранија емитувањето на својот репертоар. Приватните забави никој не ги мониторира, па на нив освен изведбата во живо, диџеи може да пуштаат македонски и ЈУ-песни колку што […]

ДА НЕ СЕ ЧУДИТЕ ЗОШТО ВЕ БРКААТ ОД КАФАНИ: Лажовите Џабир, Гериз и Ацо-дува на полноќ!

  • October 13, 2016
  • Коментари
Мој добар пријател ми предочи нешто што цел ден се мота по социјалните мрежи и веб порталите. Очајните лузери, одвратните чирови за кои единствено решение е бетонска плоча, Џабир Дерала, Ацо Кабранов, Бранко Героски цел ден држат наслови чија поента ја нема во текстовите. Насловот е “На дел од политичарите им порачав да си обзбедат […]

ПРОВИДЕН ОБИД ЗА КОНФЛИКТ ОД СТРАНА НА СДСМ: Сакаат бегство од избори со предвидливи и срамни потези

  • October 13, 2016
  • Коментари
Најголемата опозициска партија наместо со проекти и програма да излезе пред граѓаните, повторно сака  да избега од избори со предвидливи и срамни потези, кои не поминуваат ниту кај нивното членство и нивните поддржувачи.   Членовите СДСМ по социјалните мрежи искажуваат разочарување и се прашуваат до кога СДСМ ќе ја држи цела држава во криза. Ниту […]

ПУТИН ЈА ОДЛОЖИ СРЕДБАТА СО ОЛАНД

  • October 12, 2016
  • Коментари
Путин покрај тоа што ја одби француската покана за состанок со Претседателот на Франција  Франсоа Оланд и разговорите за Сирија, Претседателот на Русија Владимир Путин ја одложи и посетата на Парис која беше планирана за 19 Октомври, објави Ројтерс, повикувајќи се на извори од администрацијата во Кабинетот на Францускиот претседател.  Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков […]

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА ВО СРЕБРЕНИЦА: Додик испрати специјалци во Сребреница, откако Сараево го проблематизираше изборот на градоначалник!

  • October 6, 2016
  • Коментари
Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјавил дека испратил специјална полиција во Сребреница, со цел да го обезбедат пребројнувањето на гласовите и да спречат прекројување на изборните резултати Додик во изјава за „Ало“ рекол дека губитиницте на изборите во Сребреница не можат да се помират со поразит и поради тоа во јавноста се пуштаат разни […]

ВОЗЕТЕ НА СТРУЈА: Кои се бенефитите од возење на електричен автомобил, и колку всушност заштедувате!

  • September 27, 2016
  • Коментари
Maj 2015-ta. Базел, Швајцарија. Мојот добар пријател, најголемиот жив дисидент во Европа, Даниеле Генсер од Швајцарија е човек што ми овозможи прв пат да возам електричен автомобил. Секако не сметајки ги бамепр аутата во луна парк. Даниеле живее во куќа која е енергетски самодоволна, со серија батерии, пречистувачи на отпадна вода и сл. И, како […]

МУКОСКИ ДО ЈАНЕВА: Би требало да се извините или да си дадете оставка

  • September 23, 2016
  • Коментари
На денешното продолжение на седницата на Комисијата за политички систем каде се разгледува Извештајот за работата на СЈО, можноста прв да и се обрати на Катица Јанева ја имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски. Тој на почетокот се осврна на начинот на досегашното однесување кон Собранието како институција и давањето на одговори на прашањата од […]

ПОПОСКИ СЕ СРЕТНА СО ЛАВРОВ: Истакнат заедничкиот интерес за натамошен развој на руско македонската соработка во многу сфери

  • September 23, 2016
  • Коментари
Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Русија Никола Попоски и Сергеј Лавров имаа средба на маргините на 71 сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Притоа, како што е соопштено, тие разговарале за „билатералните односи, заедничките планирани акции, како и за размена на мислења за најважните меѓународни проблеми“. „Имајќи ја предвид македонската […]

КОНЕЧНО ЗАПОЧНУВА: Новата 11-та сезона на Миленко Неделковски шоу започнува!

  • September 21, 2016
  • Коментари
Цели 11 години, 11 сезони на незаборавни емисии, интервјуа, факти, докази. Уште толку обелоденети и разјаснети прашања за кои никој друг не сака да зборува, без монитрање, сечење и лепење во 450 емисии во изминатава декада. Во петок (23.09.2016) околу полноќ започнува новата, 11 сезона на „Миленко Неделковски Шоу“. Бидете таму!
Страница 101 од 102« Прво...708090«9899100101102 »