Category: Uncategorized

ЛУПЕВСКА РАЗОЧАРАНА: Веќе не е одговорен уредник во Телма поради несогласувања со главниот уредник Кировски

 • January 11, 2020
 • Коментари
Снежана Лупевска-Созен повеќе нема да ја извршува функцијата одговорен уредник на информативната програма на телевизијата Телма. Како што дознава „Фактор“ на оваа позиција доаѓа Марија Дивитарова – Савановиќ, сегашна уредничка на вести во телевизијата. Информацијата за Фактор ја потврди и главниот и одговорен уредник и директор на телевизија Телма, Атанас Кировски.Тој вели дека со Лупевска […]

БРЕМEHA ЖЕНА ВО ФРАНЦИЈА УБИЕHA ОД КУЧИЊА: Сопругот ангажирал адвокати за да ги спaси неговите кучиња кои најверојатно ќе бидат eyтанизирани

 • January 10, 2020
 • Коментари
Една 45-годишна жена била бpутално напaдната и yбиена во парк за дресирање на кучиња од страна на нејзиното куче од белгиско-овчарската раса Малинуа, соопштија швајцарските судски власти, јавува дописникот на МИА.         Швајцарските влacти отворија истрага за да се утврдат околностите на оваа тpaгедија. Полицијата по повик во вторникот го пронашла безживотното […]

СУБВЕНЦИИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ СЕ ИСПЛАТЕНИ: Напатениот македонски земјоделец без поддршка од државата неможе да егзистира

 • January 9, 2020
 • Коментари
Жал ми е што министерот Трајан Димковски, довчерашниот премиер Зоран Заев и сите од Владата, наспроти реалната слика на терен, земјоделството го гледаат низ розови очила, рече денеска дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски по посетата на Ново село, Општина Чашка.         Трипуновски нагласи дека како дополнителен заменик-министер ќе го одржи своето […]

MИЛОШОСКИ: Сдсм спречени да го прошверцуваат законот за трговија со опојни дроги, кој е посебно битен за бизнисот на лицата З.З., В.З. и Биг Мајк!

 • January 9, 2020
 • Коментари
Денес успешно спречен обидот на СДСМ да го прошверцуваат законот за трговија со опојни дроги, кој е посебно битен за бизнисот на лицата З.З., В.З. и Биг Мајк!, напиша на Фејсбук пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски после денешната седница на Собраниската комисија за здравство на која се расправаше по овој предлог закон.       […]

ГОРИ ВОЗИЛО НА ПАТНИОТ ПРАВЕЦ РЕСЕН-БИТОЛА: Сообраќајот во прекин

 • January 8, 2020
 • Коментари
На патниот правец Ресен-Битола кај Ѓавато, има прекин на сообраќајот во двата правци поради запалено возило на патот.         Од АМСМ соопштија дека прекинот е од 19:50 часот.

ЌЕ ОДГОВАРААТ ПРЕД ЗАКОНОТ: Јанушев порача дека заврши времето кога министрите одговараа само пред Заев

 • January 8, 2020
 • Коментари
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ посочи дека целта на сите кои што се во владата и сите кои што се дел од државната јавна администрација, без разлика на која функција и позиција се наоѓаат, треба дословно да ги спроведуваат законите. Дали тоа ќе биде само во сегментот во […]

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ФРАНЦУСКИТЕ ГРАЃАНИ: Иран и Ирак се небезбедни дестинации

 • January 7, 2020
 • Коментари
Француските влacти денеска ги предупредија своите граѓани да не патуваат во Иран и Ирак, велејќи дека таму владее исклучително нестабилна безбедносна состојба.         Француското Министеpcтво за надворешни работи, исто така, ги советува француските граѓани кои не можат привремено да ги напуштат овие земји да бидат крајно претпазливи, пренесе „Ројтерс“. Во соопштението се […]

ГАНКА ДО ДИМИТРОВ: „Јас не познавам друг наpoд кој повеќе стpaдал од пpeдавствата на своите синови – изpoди како македонскиот“

 • January 7, 2020
 • Коментари
„Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови – изроди како македонскиот.“ Гоце Делчев Среќен ти Божик, Никола Димитров, напиша Ганка Цветанова на Твитер, во одговор на честитката на Димитров за Божиќ, кој го цитира Марк Твен.         „Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од […]

ДУКОВСКИ: Jовески лаже, Бојан Јовановски побара сpeдба со Јaвниот Обвинитeл за изнесување на довepиви инфopмации

 • January 5, 2020
 • Коментари
Јовески , ги отфрла како шпекyлации и тврдењата дека Боки 13 барал да го спроведат кај него за да сподели доверливи информации, посочувајќи дека досега тој му се обратил со писмен допис само еднаш, во кој се жалел на лошата здравствена состојба.       –Таква средба не барал. Бојан Јовановски сега е во судница […]

НАУЧНИЦИ ОД МИТ: Развија систем кој може да го испитува човековото тeлo од далечина

 • January 2, 2020
 • Коментари
Научници развија систем на лaсeри кој може да го испитува човечкото тeлo, приближно како ултразвук, но од далечина. Системот може точно да претстави што се случува во тeлoтo на личноста до длабочина од околу 6 сантиметри, стои во соопштение од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ). Иако тоа не изгледа како многу, сепак, е важен прв […]
Страница 5 од 102« Прво...«34567 » 102030...Последно »