September 27, 2021, 10:49 am

Ceвepнa Кореја иcтpeлa двe бaлиcтички paкeти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Северна Кореја истрелала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја.

Јапонската крајбрежна стража, исто така, соопшти дека е испукан објект што може да биде балистичка ракета од Северна Кореја.

Според соопштението на Генералштабот на Јужна Кореја, двете балистички ракети се истрелани денеска од локација во централниот дел на Северна Кореја кон водите на источниот брег на Корејскиот Полуостров.

Јужна Кореја го анализира лансирањето заедно со американските власти.

Лансирањето се случува откако Северна Кореја соопшти дека успешно тестирала нова крстосувачка ракета со голем дострел минатиот викенд, нарекувајќи ја „стратешко оружје од големо значење“.

Тоа е термин што се користи за нови проектили кои имаат потенцијал да носат нуклеарни боеви глави, велат експертите.

Соединетите држави и Јужна Кореја одржаа заеднички воени вежби во август, што предизвика жестоки критики од Пјонгјанг.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Coобpaќajнa нeзгoдa вo Гостивар: 20-годишник со aвтoмoбил yдpил во пapкиpaни вoзилa – двe лицa зaвpшиja вo бoлницa

СВР Тетово информира дека вчера во 23:20 часот е пријавено е дека на улица „Бањешница“ во Гостивар, патничко моторно...

More Articles Like This