January 23, 2021, 8:36 am

Ceгa нeкa cи ja yдpи глaвaтa oд мaca: Милиoнep гo зaгyби cвoeтo бoгaтcтвo oд 240 милиoни дoлapи зaтoa штo ja зaбopaвил cвojaтa лoзинкa

Поврзано

Членови на тимот на Бајден преговарале со претставник на Иран додека Трамп бил се уште претседател

Членовите на тимот на новиот американски претседател Џо Бајден преговарале за нуклеарен договор со Иран додека мандатот на Доналд...

Американската амбасада во Русија повикува на точни места на незакажани и нелегални протести

На веб-страницата на американската амбасада во Руската Федерација се појави список со места за собирање нелегални протести на приврзаниците...

Пресуди за шверцерите на убиените 39 виетнамци во контејнер на камион во Англија

Четворица шверцери на луѓе се осудени за убиство на 39 лица од Виетнам, кои загинаа на задниот дел од...
- Advertisement -

Стефан Томас не е единствениот кој ја заборавил својата лозинка, но тој е еден од ретките што може да заборави на милиони долари.

Имено, на Томас му преостануваат само две шанси да го добие своето богатство од 240 милиони долари. Тоа е вредноста на 7.002 биткоини што овој програмер од Сан Франциско ги доби пред десет години како награда за снимање на видео што објаснува како работи криптовалутата.

До пристигнувањето на подарокот, биткоините вредеа по два до шест долари. Ги спакуваал биткоините во својот „дигитален паричник“ и ги заборави.

Сега, секој биткоин вреди 34.000 долари, а содржината на неговиот паричник се проценува на 240 милиони долари. Сепак, Томас ја заборави лозинката што треба да го отклучи неговото богатство, пишува Гардијан.

Томас, роден во Германија, веќе осум пати внесе погрешна лозинка и ако направи уште две грешки, дискот што ги содржи неговите приватни клучеви од биткоин ќе се заклучи – и тој никогаш нема да ги види парите.

Latest News

Дpacтично се менува начинот на гласање на локалните избори?

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

More Articles Like This