September 22, 2020, 4:19 pm

Coмнителни пакети од Кина пристигнаа и во Полска

Поврзано

И ова го има: Изгyби на избори, а бил единствен кандидат

Во Италија во малата општина Лезина со 6.000 жители на изборите имало само еден кандидат и тоа на партијата...

СЗО: Бpojот на нoвoзapaзeни со Koвид-19 зa eднa нeдeлa ce згoлeми зa peчиcи двa милиoнa

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во светот во периодот од 14 до 20 септември забележа раст од речиси два...

Бapaа eднo, нajдоa дpyгo: Руски и американски нayчници oткpиja cyпcтaнцa штo нaмecтo за Koвид-19, би била eфикaceн лek за kaнцep

Руските научници, во активното трагање по соединение во борбата против коронавирусот, открија супстанца што потенцијално би можела да биде...
- Advertisement -

Полската полиција побара од граѓаните да ги информираат органите на редот ако евентуално добијат coмнителни пакети со семиња од Кина, а не ги порачале.

Пакети со семиња првично пристигнаа на адреса на американските граѓани, а потоа и во Европа и во Полска.

Експертите предупредуваат дека таквите семиња не можат да се посеат.

Семињата се од непознато потекло и што е најважно, се со непознат фитосанитарен статус и можат да бидат извор на нови штетници, опасни за растенија кои сè уште ги нема во земјата и во Европска Унија. Таквите организми како габи, бактерии, вируси и слично претставуваат потенцијална закана за растенијата во околината. Под поволни услови за развој и отсуство на природни непријатели и ограничувачки фактори, тие можат да се шират, предизвикувајќи економски и еколошки загуби, оценуваат експертите.
Агниешка Сагајдак од полскиот Државен инспектор за заштита на растенијата и семињата истакна дека при негативен развој тоа би можело да се смета за биотероризам.

Ако плевелот или болестите се вкоренат, тоа може да доведе до големи загуби, и тогаш тоа може да се смета за биотероризам, посочи Сагајдак.

Latest News

Македонско-грчки kpиминaлeн koнзopциyм ги остави штипјани бeз бoлницa, а Македонската економија oштeтeнa

Еднакви на kpиминал се слулувањата околу новиот Клинички центар во Штип. Не само што штипјани во долгледно време нема...

Што се случува?: Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбеднocт

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, за утре, 23 септември, закажа седница на Советот за безбедност. Седницата ќе се одржи со почеток во 12 часот...

Јанакиески ќе бара оштeтa од државата што бил пpиcлyшкyвaн

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот...

Груби до британската амбасадорка: Етничката застапеност е уставно право и мора да се почитува

Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби, се сртна со британската амбасадорка Рејчел Галовеј, при што истакнал дека правичната и соодветна застапеност е...

Утре бeз вода Нерези, Жданец и Трнодол

Од ЈП Водовод и канализација е добиено известување, дека на ден 23.09.2020 среда, поради уличен дeфект од Ф 80мм на ул.Козле крак 3 бр.18,...

More Articles Like This