Co eднa изjaвa Захариева е во тpкa зa нaгpaдaтa „Tиквa нa гoдинaтa“

Поврзано

Повторно регистриран земјотрес во Хрватска

Земјотрес со јачина од 2,8 степени е регистриран во 17 часот и 22 минути во Хрватска. Како што објави евро-медитеранската...

Бугарија сѐ уште без влада, растат шансите за предвремени избори

Најголемата бугарска политичка партија ГЕРБ утринава се откажа од обид да формира влада, откако овој месец на изборите однесе...

Турската пoлициja yaпcи 62 лицa пopaди кpиптoвaлyтитe

Турската полиција уапси 62 лица во истрагата за снабдувачите на платформата за трговија со криптовалути, објави денеска државната новинска...
- Advertisement -

Изјавата на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за Тито е номинирана за наградата „Тиква на годината“.

Порталот Frog News ја споменува изјавата во која Захариева го спореди Јосип Броз Тито со Хитлер.

„Оние кои се доволно паметни да не се инволвираат во политика се казнети од фактот што тие се владеени од луѓе поглупави од нив самите. Авторот на оваа мисла, Платон, признава дека и самиот бил жртва на својот заклучок. Тој дури и бил принуден да го обучува Тиранинот на Сиракуза – Дионисиј Помладиот. Според древните ракописи, Платон умира во постела додека млада Тракијка му свири на флејта – благонаклонет гест на Судбината кон творецот на западната филозофија и воопшто науката“, пишува бугарскиот портал Фрог Њуз, објаснувајќи ги своите мотиви за воведување на наградата „Тиква на годината“, инспирирана од World Stupidity Awards, воведени во 2003 година од канадскиот фестивал на комедија Just for Laugs.

Порталот наведува дека и премиерот Бојко Борисов имал изјави кои би биле во конкуренција за оваа награда, но Захариева го надминала.

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ со плус 23.000 поддржувачи за 90 дена, СДСМ секој ден губи по околу 200

На локалните избори, 22,4 отсто од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 21,6 отсто за СДСМ, за ДУИ и...

More Articles Like This