Cpбиja и Црна Гора cлeднaтa нeдeлa ќe ги зaпoчнaт пpeгoвopитe зa члeнcтвo вo ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Србија и Црна Гора ќе ги одржат своите први Меѓувладини конференции со ЕУ во рамки на новата преговарачка методологија на ЕУ усвоена минатата година, јави дописничката на МИА од Брисел.

Новата методологија предложена од страна на Европската Комисија беше одобрена и усвоена во март 2020 за идните земји кандидати што ќе започнат преговори со ЕУ, но беше отворена за земјите кои веќе преговараат да се вклучат на доброволна основа.

Оваа нова „засилена“ методологија предвидува зајакнато политичко управување со процесот и групирање на преговарачките поглавја во шест тематски кластери.

Белград и Подгорица прифатија да се приклучат кон овој обновен процес и првите Меѓувладини конференции за овие две земји во новата рамка ќе се одржат во вторник во Луксембург по Советот за општи работи на ЕУ.

Не е предвидено отворање или затворање на нови поглавја, потврдија ЕУ дипломатите.

– Целта е да се даде нов поттик на преговорите, овие две политички Меѓувладини конференции ќе обележат исчекор во преговарачкиот процес, сметаат од португалското претседателство.

Советот на ЕУ во последните месеци интензивно работеше на прилагодување на процесот со Белград и Подгорица на новата методологија.

– На Меѓувладината ќе се усвои новата методологија за двете земји, не е предвидено отворање и затворање на поглавја, потоа ќе се оди по кластери, целта е да се отвори кластер во блиска иднина, објаснија од Советот на ЕУ.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This