October 21, 2021, 12:54 pm

Cyдири во Ерусалим, повpeдeни неколку Палестинци

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Палестинците протестираа по денешната молитва во џамијата Ал Акса во Ерусалим и за кратко се судрија со израелската полиција, а тројца демонстранти беа повредени.

Планината Темпл, каде се наоѓа Ал Акса, но и светилиштата на Евреите и христијаните, е третото најсвето место во исламот и честопати било место на конфликт меѓу Израелците и Палестинците. Овој пат полицијата се воздржа од влегување во комплексот и постапи повнимателно, веројатно по наредба на новата израелска влада, пренесе АП.

Палестинската Црвена полумесечина објави дека двајца Палестинци биле ранети со гумени куршуми, а кон третиот бил фрлен камен.

Се додава дека млади Палестинци фрлале камења кон полицијата која се наоѓала на влезот во комплексот, и која испукала шок-бомби и гумени куршуми, јави Танјуг.

Стотици луѓе демонстрираа како одговор на собирот на еврејски ултранационалисти во вторникот, многумина извикуваа „смрт за Арапите“ и „оставете го вашето село да гори“.

Палестинците протестираа против навредите кон пророкот Мухамед, и откако се појави видео на Интернет, каде се слуша дека некои ултрадесничари го навредуваат.

Latest News

(Фото) За мoдepнo Скопје: Со 250 нoви eкo aвтoбycи дo пoдoбap гpaдcки пpeвoз, пopaчa Арcoвскa

Во 30 минутното возење низ Скопје можевме да приметиме дека непријатно е возењето посебно кога станува збор за дупките...

More Articles Like This