December 8, 2021, 4:19 am

Cyдиpи на Појасот Газа, расте тeнзијaта во Ерусалим

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Израелските сили денеска се судрија со мала група палестински демонстранти во близина на границата со појасот Газа и ранија еден Палестинец додека расте тензијата пред планираниот марш на израелските десничари вечерва во Ерусалим.

Тензиите се зголемуваат пред контроверзниот таканаречен „Марш на знамето“ затоа што постои опасност од напнатост повторно и судир со Палестинците и во Ерусалим и на Западниот брег, и по должината на границата со Газа.

За време на маршот, ултранационалистите веат сино-бели израелски знамиња кои го слават освојувањето на Источен Ерусалим во шестдневната војна во 1967 година. Израел го анексираше Источен Ерусалим, што меѓународната заедница никогаш не го призна.

Исламскиот екстремист Хамас, кој владее со Газа, се закани дека ќе истрела ракети кон Израел доколку се одржи маршот, пренесува Бета.

Сепак, палестински извори за израелските медиуми изјавија дека Хамас ќе се воздржи од ракетирање и ќе се ограничи на протести долж границата, вклучително и ослободување балони со запалив материјал за да предизвика пожари во израелските полиња.

Денес во областа веќе избувнаа три пожари и се сомнева дека се предизвикани од експлозивни направи фрлени од Газа, јавија израелските медиуми.

По предупредувањето на Хамас, израелската армија распореди дополнителни батерии на системот за ракетна одбрана „Железна купола“.

Синоќа началникот на Генералштабот на израелската армија Авива Кохави оцени дека ситуацијата е чувствителна поради планираниот марш.

Заменик-портпаролот на ООН, Фархан Хак, апелираше до сите страни да избегнуваат провокации со цел да се зајакне примирјето со кое се стави крај на неодамнешната војна во Газа, во која беа убиени повеќе од 250 Палестинци и 13 лица во Израел.

Палестинците го сметаат маршот низ муслиманскиот кварт во Стариот град во Ерусалим за провокација, а Хамас ги повика Палестинците да се спротивстават.

Маршот се одржува секоја година во мај, а оваа година започна на 10 мај, во време на немири и судири меѓу израелската полиција и палестинските демонстранти во Ерусалим. Екстремистите од Газа истрелаа ракети, со што започна четвртата војна меѓу Хамас и израелската армија, која траеше 11 дена.

Мансур Абас, водачот на мала партија на израелски Арапи, првиот што некогаш влегол во израелската владејачка коалиција, изјави дека е против каква било „провокација“, пренесе Асошиејтед прес.

Новата израелска влада, која положи заклетва во неделата, го одобри маршот синоќа, а полицијата им дозволи на учесниците на маршот да поминат покрај портата Дамаск во Стариот град, но израелските медиуми наведуваат дека поворката нема да влезе во муслиманскиот кварт.

На 10 мај, маршрутата на маршот беше сменета во последен момент, но Палестинците, сепак, сметаа дека тоа е прослава на израелската контрола над делот од градот каде што ќе го воспостават главниот град на нивната идна држава, додека израелските лидери сметаат дека сите на Ерусалим нивната вечна престолнина.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This