January 16, 2021, 10:01 am

Cyдoт oдлyчyвa дaли ќe и гo oдзeмe пacoшoт на Лидија Димова

Поврзано

Бeз ЕУ нeмa aлтepнaтивa, члeнcтвoтo вo ЕЕЗ caмo пpeoднo peшeниe

Идејата за членство во Европската економска зона која овозможува слободен европски пазар, размена на работна сила и слободен транспорт...

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна...
- Advertisement -

Денеска во Кривичниот суд, по барање на судија на претходна постапка дојде сменетата директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова. Таа е осомничена за злоупотреба на пари од европските фондови. Судот денеска за нејзе треба да одлучи дали ќе и ги одземе двете патни исправи, едниот редовен пасош, а вториот е дипломатски.

Обвинителката од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, од Судот побара како мерка претпазливост да и биде изречено повремено јавување во судот, одземање на пасошот и забрана за вршење на одредени дејности. На распит беше и осомничениот Александар Гочев, за кого исто така беа побарани мерки на претпазливост.

Судот одлучи да му биде одземен пасошот на Зоран Златковски, сопственик на фризерницата В.Е.З. Трејд, фирма која од Националната агенција добила 270 илјади евра.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција отвори случај по претходна кривична пријава од Финансиската полиција. Во неа се сомничат четири лица, односно, Лидија Димова, Александар Гочев, Зоран Златковски и благајничката Ана Павлиду.

Димова и нејзините соработници се осомничени за измама, а кривичната пријава им ја поднесе финансиската полиција. Според пријавата тие предизвикале штета од над 400.000 евра.

Latest News

Кopoнaтa нeмa “coпиpaчки”: Во свeтoт peгиcтpиpaни peчиcи 100 милиoни зapaзeни

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 до денеска во светот се инфицирале 94.315.331 човек, а во моментот активни се...

More Articles Like This