January 22, 2021, 4:44 am

Eвe кoj e нajчecтиoт извop нa инфekциjaтa co кopoнaвиpycoт

Поврзано

Лидерите на ЕУ донесоа одлука за воведување на стpoги рecтрикции за пaтувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на вечерашниот состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ...

Унгарија прва во ЕУ ја одобри руската вакцина

Унгарија е првата држава од Европската унија која ја одобри руската вакцина против Ковид-19. Освен „Спутник V“ ја одобри и...

Кина му подари на Пакистан пола милион вакцини

Кина на Пакистан ќе му подари 500.000 дози од вакцината Синофрам против Ковид-19, соопшти пакистанското Министерство за надворешни работи. Пакистанскиот...
- Advertisement -

Заразените членови на семејството се најчестиот извор на инфекција со коронавирус, велат научниците, кои ги објавија информации за нивната студија во списанието „Сајанс“.

Кинески експерти анализирале податоци од 1.178 пациенти и 15.648 нивни блиски контакти во провинцијата Хунан за да го откријат најчестиот начин на пренесување на инфекцијата. Откриле дека ризикот од заразување со Ковид-19 се зголемува со времетраењето и близината на физичките контакти.

Најретко луѓето се заразувале во медицински установи каде строго се почитувале заштитни мерки. Следни се јавните превози и угостителските објекти. Веројатноста за пренесување на вирусот значително се зголемува при комуникација со широк круг на роднини и е најголема кога живеете со болен член на семејство.

Истражувачите заклучиле дека секој дополнителен ден дома со заразено лице го зголемува ризикот од пренесување на болеста за 10 проценти.

Се истакнува дека во рамки на студијата се проверувани податоците од заразување на различни места и со различен број контакти, но во услови на т.н. „затворање“, кога членовите на семејството беа принудени да поминуваат повеќе време заедно поради самоизолација.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This