October 21, 2021, 11:41 am

Eкc зaмeник министep зa здpaвcтво и oдличeн приjaтел на Димитpoв: Toтaлно бoлнa и мaлoyмнa paбота е пpaтеници пoзитивни на Koвид да oдaт нa ceдници и дa глacaaт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Владимир Лазаревик, експерт по јавно здравје и поранешен заменик министер за здравство, вели дека нема видено поголема глупост од тоа позитивни на корона пратеници да одат на седници и да гласат во Собранието, и дека тоа е брутално кршење на законите.

Ова следува откако вчера во Собранието дојдоа и пратеници позитивни на корона, во скафандери, за да гласаат за законите од петтиот сет економски мерки, а за нив од Собранието и од владејачкото мнозинство тврдеа дека се испочитувани здравствени протоколи.

„Значи поголема глупост и брутално кршење на законите од тоа позитивни на корона пратеници да одат на седници и да гласаат се нема случено никаде во светот. Гарантирам. Абе не теравте во карантини здрави прави по 14 дена да одлежиме минатата година, кај го има ова бе? Тотално болна работа и малоумна. Не може да мине ова вака, нема да е се така…“, напиша Лазаревик на својот фејсбук профил.

Тука можете да го прочитате целосниот пост на Лазаревик.

Лазаревиќ своевремено беше опозиција во ВМРО-ДПМНЕ и беше дел од амстердамската тројка заедно со актуелниот вицепремиер за евроинтеграции, Никола Димитров бараше промена на Никола Груевски и тогашното раководство во партијата.

Во 2009 година Владимир Лазаревик беше и претседател на постојаниот комитет на СЗО за Европа.

Latest News

Cooбpaќајна нeзгoдa вo Валандово: Мoтoциклист тeшкo пoвpeдeн oткaкo ce cyдpил co aвтoмoбил

На 20.10.2021 околу 15.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на крстосница од улиците „Првомајска" и „Лазар...

More Articles Like This