September 28, 2021, 11:50 am

Eпидeмиoлoгoт Пpeдpaг Кон oбjacнyвa: Eвe кoe e ceгa нajмoќнoтo opyжje вo бopбaтa co Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српскиот епидемиолог Предраг Кон предлага да се воведе задолжителна вакцинација во земјата. 

Кон изјави дека задолжителна вакцинација може да се препише со наредба на министерот во одредени ситуации „како што е оваа“. Вели дека тоа е медицински и епидемиолошки оправдано, но и дека за тоа треба да се изјаснат и адвокатите, етичарите, но и Уставниот суд. Кон објаснува дека сега моќна алатка е вакцината, но ќе треба да се размислува и за други мерки во одреден момент. 

„Обврската за вакцинирање постои и таа е дефинирана со закон, а доколку е неуставна, тогаш целиот закон е неуставен“, изјави за „Данас“ епидемиологот Предраг Кон.

Седницата на Кризниот штаб ќе се одржи на 1 август. 

Главниот координатор на вакциналниот пункт во Белградскиот Саем, Зоран Бекиќ, вели дека „се плаши“ дека во соседна Србија бројката на новозаразени од коронавирус  наскоро може да достигне и над 1.000 дневно.

Latest News

Пpoтeчe вaлкaнaта виcтинa зa Меланија – ceмejcтвото Тpaмп нa чeкop oд ckaндaл нa дeцeниjaтa?

Поранешната портпаролка на Белата куќа, Стефани Гришам, која во текот на четирите години поминати во администрацијата на Трамп главно...

More Articles Like This