Eпидeмиoлoгoт Koн oткpивa: Ce нaѕиpa кpajoт нa пaндeмиjaтa

Поврзано

Пановски пpeдупрeдува: Бoлниците се гнездо за вирусот, брисови да се земаат на отворено

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола...

Царува kpиминал и перење пари во Албанија,се вели во годишниот извештај на Стејт департментот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Српскиот епидемиолог д-р Предраг Кон, кој гостуваше на ТВ Прва, го коментираше пристигнувањето на кинеската вакцина од производителот „Синофарм“ утринава во Србија.

-Тоа е огромно охрабрување, значи во земјата веќе ја имаме вакцината, а сега сè што бара законот треба само да помине. Тоа е спас во оваа ситуација, во борбата што веќе ја водиме цела година, сериозно гледаме дека сме, не можам да кажам колку блиску, но се наѕира крајот на пандемијата. Сами ќе го подигнуваме тој колективен имунитет, ако се организираме добро. Многу зависи од нас, во комбинација со мерките што веќе ги спроведуваме, треба да се биде малку оптимист. Постојат и негативни работи во однос на новиот сој, но генерално гледано мислам дека ситуацијата е многу подобра отколку што беше , изјави д-р Кон.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This