August 11, 2020, 1:02 am

GOOGLE ПОДГОТВУВА НОВА ФУНКЦИЈА: Батеријата на смартфоните ќе трае подолго

Поврзано

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална...

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион...

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.   Huawei ...
- Advertisement -

Google конечно одлучи дека ќе работи на нова функција која ќе го продолжи траењето на батеријата на мобилните телефони.

Веројатно е дека од компанијата веќе бараат нов начин како да го продолжат траењето на батеријата.

Екраните на повеќето нови уреди имаат фрекфенција на освежување од 90 Hz, некои дури од 120 Hz. Ова е дополнителен пpитиcoк за траењето на батеријата и е најчест пpoблeм на смартфоните.

Ultra Low Power Mode е решението кое го одбра Google. Оваа функција најпрвин ќе биде достапна за смартфоните на Pixel, но не се знае кога ќе биде претставена и на останатите Android уреди.

Google не го измисли овој концепт. Samsung го популаризираше Ultra Low Power Mode уште во 2014 на смартфонот Galaxy S5, па најверојатно новите функции на Google ќе наликуваат на концептот на Samsung.

Тука пред сè се мисли на монохроматскиот екран, исклучување на интернет конекцијата и дозволен пристап само на основните функции.

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...

More Articles Like This