September 25, 2020, 5:13 pm

HИШТО ОД ДАТУМОТ: Не е поcтигнат kонсензус за почеток на пристапните преговори на Македонија

Поврзано

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на...
- Advertisement -

Завчера и вчера се одржаа два состаноци на COREPER (тело на постојаните претставници на земјите членки во ЕУ) каде е дискутирано и прашањето за носење на одлука за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија. Но, засега не е постигнат консензус на оваа тема. Германија, заедно со десетина други членки, меѓу кои и Австрија, Унгарија, Словенија, Хрватска и други, предлага:

– одлуката за Македонија и Албанија да биде донесена овој октомври, со тоа што меѓувладината конференција со Македонија, што е и званичен почеток на преговорите, би се одржала не покасно од март 2020 година

– почетокот на преговорите со Албанија би се одобрил, но без конкретен датум за одржувањето на меѓувладината конференција

-Франција, поддржана од уште 3 земји членки, смета дека реформите во Албанија и Македонија не се доволни и предлага

– одлуката за евентуални преговори да се донесе во март-април 2020, а меѓувладините конференции да почнат откако и двете земји ќе исполнат дополнителни реформски услови, пишува пратеникот Антонио Милошоски на својот ФБ профил.

МАКЕДОНИЈА И ДАТУМОТЗавчера и вчера се одржаа два состаноци на COREPER (тело на постојаните претставници на земјите…

Julkaissut Antonio Miloshoski Perjantaina 11. lokakuuta 2019

Latest News

Уkpaден пиштoл од работилница во Валандово

Во Полициската станица Валандово вчера во 13:15 часот, М.Д.(53) од Валандово пријавил дека во периодот од 23:50 часот на...

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор на заменик претседател на Советот...

Издaдено пpeдупрeдување за поројни дождови со град во делови од Западен Балkaн

Европскиот систем за пpeдупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде прeдупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел...

Тpaгeдија: Загина 20 годишно момче откако се пpeвртело со трактор

Загина 20 годишно момче од Љубаништа во нecреќа што се случи денеска во близина на патниот правец Отешево-Трпејца. Дознаваме дека тој со трактор се спуштал...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и претепан пред својот дом во...

More Articles Like This