October 20, 2021, 8:40 pm

Haмaлeни инфekциитe кaj дeцaтa вo Белгија, нajпoгoдeни лицaтa нaд 40-гoдишнa вoзpacт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Откако прогласи нов локдаун и ги затвори училиштата, Белгија се соочува со мало подобрување на состојбата со Ковид-19, но ситуацијата останува нестабилна.

Здравствените власти информираат дека трет ден по ред е констатирано намалување на бројот на новозаразени и се очекува трендот да продолжи. Охрабрува фактот што е намален бројот на заразени деца и адолесценти, но тоа може да се должи и на намалениот број на тестови за оваа категорија поради тоа што училиштата се затворени.

Најпогодена категорија се лицата над 40 годишна возраст во овој момент, а кај најстарите бројките продолжуваат да растат, но се стабилизираат, најверојатно благодарение на вакцинацијата.

Продолжува да расте и бројот на хоспитализирани иако со помал интензитет, но највеќе загрижува фактот што болниците многу скоро нема веќе да имаат слободни кревети на интензивна нега, предупредија од кризниот штаб.

Што се однесува до вакцините до сега се аплицирани две милиони дози главно за лица над 65 години.

Latest News

(Фото) „Плаќај народе“: 3aeв фотографиран со службено возило на партиски состанок

Премиерот Зоран Заев, прави злоупотреба на функцијата за изборни и партиски цели. Тој со службен владин автомобил се појави на...

More Articles Like This