December 9, 2021, 7:25 am

Haпаднат бугарскиот министер за образование за време на пpoтестите во Бугарија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Полицијата денеска го приведе осомничениот напаѓач на бугарскиот министер за образование, Николај Денков, откако тој ја напушти зградата на претседателството во Софија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова се случи за време на протестот против антиепидемиолошките мерки во бугарскиот главен град.

Инцидентот со министерот Денков доведе до полициска интервенција. Напаѓачот и припаѓал на про-руската и популистичка партија „Преродба“, која ја предводи Костадин Костадинов.

Истовремено, прес-центарот на Министерството за образование соопшти дека врз министерот Денков не бил извршен физички напад и дека тој нема никакви повреди и е во одлична физичка форма.

Освен пред зградата на претседателството, денеска протест имаше и пред Министерството за здравство против утрешното воведување зелени сертификати.

Latest News

(Видео) Гоpeше камион на „Македонија пат“, нема повpeдени

Вчера на патот Слупчане – Белановце се запалило товарно моторно возило, сопственост на „Македонија пат“ Од Министерството за внатрешни работи...

More Articles Like This