Haпaд врз еден е нaпaд врз сите: Чешка бара солидарност, сите европски членkи да иcтeраат по еден руски дипломат

Nederland, Rotterdam 20 maart 2014, Vlaggen internationaal internationale vlag landen landenvlaggen flag flags wereld nationale vlag land national flags op de Maasboulevard in Rotterdam wereldbevolking wereld bevolking samenleving foto; Peter Hilz / HH

Поаѓајќи од принципот „напад врз една земја на Европската унија е напад врз сите“, премиерот на Чешката Република Андреј Бабиќ побара од другите членки на алијансата да протераат „барем еден“ руски дипломат во врска со инцидентот во Врбјетица.

„Ние секогаш мора да го разбираме на таков начин што кога една од земјите-членки на ЕУ е нападната, тоа е всушност напад врз сите. Затоа, ги замолив лидерите на другите земји на ЕУ да размислат да протераат барем еден руски дипломат. На следниот самит на ЕУ ќе видиме како тие ќе реагираат на тоа“, рече Бабиш.
Според него, вечерта на 7 мај, на маргините на самитот, се одржа многу долга дискусија за инцидентот во Врбјетица, при што, меѓу другите, зборуваа францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел.

Бидејќи самитот во Порто е неформален, не е донесена писмена одлука. Како што рече Бабиш, на следниот самит на Европскиот совет кон крајот на мај се очекува поширока дискусија за односите меѓу ЕУ и Русија.

Антируските расположенија во Чешка се интензивираат во светло на обвинувањата на Прага дека руските разузнавачки служби учествувале во експлозија во складиште за муниција во Врбјетица во 2014 година и последователните одлуки за протерување на 18 руски дипломати од земјата. Вечерта истиот ден Русија ги објави своите реципрочни мерки – 20 вработени во амбасадата на Чешка беа прогласени за персона нон грата.

Руското Министерство за надворешни работи истакна дека изјавите за вмешаност во експлозија на руски разузнавачки служби се апсурдни, неосновани и измислени и дека зад протерувањето на руските дипломати од Прага стојат Соединетите држави, Чешката Република и другите европски земји кои прикривање на нивните внатрешни проблеми.