December 9, 2021, 9:20 am

HAТO плaниpa пpифaтни кaмпoви зa Aвгaниcтaнци, eдeн oд нив ќe бидe нa Kocoво

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

НАТО планира да формира прифатни кампови за привремено сместување на евакуираните Авганистанци кои работеа за алијансата, јавуваат западните агенции, а според ДПА, еден од овие кампови ќе биде на Косово.

Разговараме за различни места за привремено сместување на Авганистанците, рече вчера генералниот секретар Јенс Столтенберг, по вонртедниот онлајн состанок со шефовите на дипломатиите на земјите -членки на алијансата, пренесе ДПА.

Според германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, американската воена база во Рамштајн, во германската провинција Рајнска област-Пфалц, веќе се користи како центар за евакуација на барателите на азил од Авганистан.

Latest News

Лебот и млекото се пoeвтини во Германија: Ценовниот шok за 3000 денари ја поскапе потрошувачката кошница во Македонија

Од ВМРО-ДПМНЕ испратија критики до Владата на Република Македонија, за задоцнетата и лошо водена економска политика, со која неуспешно...

More Articles Like This