Hayчницитe зaгpижeни: Hoв oпaceн coj нa кopoнaвиpyc oткpиeн вo Британија

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

ПЦР тecтот за kopoнавируcoт нема никаква врска со миkpoчипoBи

Манипулативен пост ја дезинформира јавноста дека со ПЦР тестовите се „чипираат“ граѓаните и на доволно јасен начин повикува...

Историска средба: Путин го покани Зеленски во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да разговара за билатералните односи со украинскиот лидер Владимир Зеленски во...
- Advertisement -

Уште еден сој на коронавирус со потенцијално згрижувачки сет на мутација е откриен во Велика Британија.

Овој сој, познат како B1525, е предмет на извештајот на истражувачите од Универзитетот во Единбург, кои велат дека е откриен со секвенцирање на геном во 10 држави меѓу кои Данска, САД и Австрлија, додека во Велика Британија се откриени 32 случаи. Најрано откриениот случај е од декември, а се појавиле во Велика Британија и Нигерија, наведува „Гардијан“.

Тимот вели дека сојот во својот геном има сличност со Кентовиот B117 и содржи бројни мутации кои ги загрижиле научниците, вклучително и митацијата Е484К со протеин кој е пронајден на надворешната страна на вирусот кој игра важна улога во помагањето на истиот да влезе во ќелиите.

Оваа мутација Е484К е присутна во соевите кои се појавија во Јужна Африка и Бразил и за која се смета дека вирусот го прават поспособен да избегне неутрализација на антитела кои ги создава телото.

Latest News

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...

More Articles Like This