Hayчницитe co гoлeмo oткpититe: Дeтeктиpaни миcтepиoзни чecтички внaтpe вo coнцeтo

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Научниците открија дека за време на мистериозниот процес на Сонцето се формираат неутрини, елементарни честички, а тоа може да им помогне подобро да ги разберат сите тајни на оваа ѕвезда, како што е нејзината структура.

Благодарение на овие откритија, научниците сакаат подобро да ги разберат феномените кои се случуваат во универзумот.

Зад истражувањето стои експериментот „Borexino Collaboration“, со седиште во Италија, на коe работат научници од целиот свет. Нивната главна цел е подобро да ги разберат процесите кои го напојуваат Сонцето, но и во другите ѕвезди.

„Мерењата на овие неутрини имаат потенцијал да го откријат составот на Сонцето и да ни дадат одговори како се формираат ѕвездите“, вели Габриел Д’Ореби Ган од Универзитетот во Калифорнија во написот објавен во списанието „Nature“.

„Големиот успех на „Borexino Collaboration“ ќе нè приближи кон подобро разбирање на Сонцето“, се додава.

Ѕвездите сјаат благодарение на нуклеарната фузија на водородот во хелиум. Ова може да се случи на два начина: врска протон-протон, во која учествуваат само водород и хелиум или врска јаглерод-азот-кислород (CNO).

Кога станува збор за нашето Сонце и другите ѕвезди со таа големина, врската протон-протон носи околу 99 проценти од енергијата. Сепак, CNO, кој е мал, но важен дел од производството на енергија, се покажа како индиректна алка. Малиот број на неутрини кои доаѓаат од овој механизам значи дека е тешко да се одделат од позадинските сигнали.

Научниците сега велат дека успеале да забележат неутрини што се појавуваат во тој процес. Детекторот за експерименти во „Borexino Collaboration“ е многу чувствителен, но е во состојба да ги блокира сигналите во позадина, па затоа беше можно да „собрал“ од делувањето на неутрините, кои досега се сметаа за мистериозни основни честички, особено кога станува збор за разбирање на структурата на Сонцето.

Ова е прв пат научниците да можат да детектираат неутрини во каква било форма. Ова е прв пат човештвото да има увид во тоа како работи механизмот кој го претвора водородот во хелиум во универзумот.

Исто така, ги потврди теориите дека CNO циклусот сочинува само 1 процент од енергијата на Сонцето. Иако е мал процент, тоа ќе помогне да се дознае нешто повеќе за ѕвездите и за тоа како тие се „напојуваат“.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This