Heвepojaтнo: Hayчници идeнтификyвaa „cупep pacтeниe“ кoe гo aпcopбиpa зaгaдyвaњeтo нa вoздyхoт

Поврзано

Зошто е речиси невозможно да се зapaзите со kopoнавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова...

Филипче се јави:Ја повика опозицијата да ги повлече 2.000 амадмани за изградба на новиот Клинички центар

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја повикува опозицијата во Собранието да ги повлече 2.000 амандмани со кои е...

Познат псиxoтерапевт тBpди: Денешните жени имаат 3 cekcуални нapушуBaња

Познатиот психотерапевт Михаил Литвак ја откри тајната каде да барате сопруг, зошто не можете и не треба да се...
- Advertisement -

Котонистер е „супер растението“ кое може да помогне во решавање на проблемот со загадениот воздух, велат истражувачи-експерти од британското кралско хортикуларно друштво. Тие ја истражувале ефективноста на живите огради за апсорпција на аерозагадувањето, споредувајќи различни видови на грмушки, како котонистер, глог и црвен кедар, пренесуваат медиумите.

На патиштата со густ сообраќај, растението котонистер (Cotoneaster franchetii) било за 20 отсто поефикасно во апсорпцијата на загадување во споредба со другите растенија. Други видови на растенија, пак, се покажале ефективни во разладувањето на згради и намалувањето на поплави, велат истражувачите.

– Знаеме дека за само седум дена, добро одржувана густа жива ограда од котонистер, долга еден метар ќе го исчисти загадувањето што го испушта еден автомобил за време на 800 километри возење – вели Тијана Блануса, главен истражувач на овој проект.

Таа предлага растението да се засади покрај патиштата кои се најпрометни, додека во помалку загадени области препорачува да се засадат повеќе растенија кои биле вклучени во истражувањата.

Latest News

Цуцуловски: Наместо да мaнипулираат со бројки, Филипче и Заев да набават вакцини за секој еден граѓанин

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски, кој...

More Articles Like This