November 30, 2021, 10:59 pm

1.000 eврa плaтa за миeњe сaдoви во Хрватска, но нeмa кoј да рaбoти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Невработеноста во Хрватска дефинитивно повеќе не е проблем.

Постои хроничен недостаток на работници во населени места како што се Кордун и Банија, Лика и Горски Котар, и штом се разбуди туризмот, Јадранот повторно покажа недостаток на вработени од сите профили – готвачи, рецепционери, келнери, собарки и чистачки, возачи и трговци.

Мајстор нема ни за лек, и ако се појави дефект на островот, можете да се збогувате со поправката до септември или октомври.

Луѓето едноставно ни пристигнуваат од сите правци, а работа има преку глава, пишува Слободна Далмација.

Во екот на сезоната, туризмот експлодира. Резервации пристигнуваат во последен момент. Никој не се подготвил за ваков прилив на гости, па во последниве денови често има ситуации во кои на странците нема кој да им обезбеди услуги за сместување, чартер или изнајмување автомобили, а во многу ресторани, поради недостаток на работна сила едвај нарачките пристигнуваат на време.

Многу ниската цена на трудот веќе не е проблем. Во рекордната 2019 година, платите на готвачите, како дефицитарни и ценети поради природата на нивната работа, значително се зголемија, но тие сеуште недостасуваат затоа што се барани секаде, а за добар готвач не се жалат пари.

Перенето садови во кујната и персоналот што му помага на готвачот, работни места за кои не е потребно посебно знаење, туку само добра волја, се плаќаат илјада евра (осум илјади куни) нето, но сепак недостасуваат оние што би работеле на тие позиции.

Каде се кријат причините за недостаток на работна сила? Што се случуваше во Хрватска во последните години?

Со децении луѓето кукаат нема работа, младите не работат”, а сега се се сврте наопаку.

“Проблемот е комплексен. Станавме жртви на сопствениот успех и квалитетот што го постигнавме во одредени области. Еве, видете го фудбалот. Ние сме втори во светот. Нашите талентирани играчи играат претежно во странски клубови, бидејќи добија многу подобри понуди таму, па логично ги искористија тие шанси. Што се однесува до нашата угостителска понуда, но исто така и гледајќи го целиот угостителски сектор воопшто, знаеме да ја работиме оваа работа и ја работиме подобро од година во година. “Нашите готвачи, келнери, но и фризери, масери, трговци … добиваат подобри понуди од Европа, така што докажаниот добар персонал завршува во Германија или Ирска “, вели Иво Врдојак, сопственик на познат ресторан во Сплит, “Зрно соли”.

Водојак мисли дека заминувањето на работната сила преку граница може да се запре само со паметна и систематска државна политика.

“За среќа, јас го немам тој проблем, бидејќи собрав добар тим на време, но некои работодавци во Хрватска се принудени да ангажираат каква било работна сила затоа што едноставно не можат да изберат. Несфатливо е младите девојки да доаѓаат од нашите средни училишта и факултети, и млади мажи кои едвај знаат ништо за работата за која се школувале. Наместо да учат за угостителство, тие решаваат математички проблеми, кои и мене, кој бев одличен математичар и одев на натпревари ќе им прават проблеми ” вели Врдојак.

Тој додава дека Европа со поголеми плати го привлекува најдобриот персонал, свесни дека ние ги работиме тие работи подобро од нив, бидејќи Хрватска има поголемо искуство во угостителството заради туризмот, да речеме од Германците, а од друга страна образованието не се прилагоди на пазарот на трудот.

Работодавачите трошат многу време за да ја обучат својата младина после училиште за одредени работни места кои им се потребни, посочува тој.

Врдојак не смета дека проблемот е во сезоната на туризмот, бидејќи во зима нема потреба од толку работна сила како во летните месеци, туку од пристапот до работа.

Едвај чекаа да побрзаат во рестораните, и дочекаа ладен туш.

“Работите се прилично едноставни. Ако некому навистина му треба работа, плата, и ако тоа зависи егзистенцијално затоа што нема друг приход, тогаш сигурно нема да биде важно колку долго ќе работи, туку веднаш ќе започне со работа. Државата не смее да им дозволи на невработените “да добиваат надомест во Бирото за вработување и да работат на црно. Но, ова не се решава со драконски казни, туку со создавање стимулативна деловна атмосфера во која таквото однесување ќе стане исклучок, бидејќи едноставно нема да се исплати”, заклучи Врдојак.

Latest News

Бугарскиот европратеник Радев ѝ порача на ЕУ: Во Бугарија нема македонско малцинство – нема компромис за тоа

Бугарскиот пратеник од поранешната владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат...

More Articles Like This