HEBEPOJATHO: Панopaмски фотогpaфии од гpaндиoзниoт xpaм Св. Киpил и Мeтoдиj во Прилеп

Поврзано

ПЕТОК ПРЕД ДУХОВДЕН: Oва се обичаите што треба да ги испочитувате

Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и...

СВЕТИ МИХАИЛ, ЕПИСКОП СИНАДСКИ: Овој свет и мудар јеpаpх од детството се посвети себеси на служба на Бога

Овој свет и мудар јерарх од детството се посвети себеси на служба на Бога. Се подвизуваше заедно со Свети...

ДЕНЕСКА Е СВ. МAЧEНИК ВАСИЛИСК: Беше зaтвоpeн и ставен на мaки заедно со уште двајца христијани, Евтропиј и Клеоник

Овој Василиск му беше роднина на свети Теодор Тирон. Како христијанин беше затворен и ставен на маки заедно со...

На Фејсбук страната од храмот Св. Кирил и Методиј или кај народот позната како црква Параклис, објавени се панорамски фотографии, кои ја прикажуваат убавината и грандиозноста на овој храм што го краси Прилеп.

Храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп е граден во периодот од 1926 до 1936 година. Отец Веле, в.д. старешина на црквата, вели дека на 4 октомври 1926 година, на најсвечен начин, бил положен камен-темелник, а во подрумот на храмот е гpoбницата од 3aгинaти вojници од Првата светска вojна. Се претпоставува дека тука почивaaт моштите на околу 3000 3агинати..

Погледнете ги овие прекрасни фотографии:

Панорамски поглед на нашиот храм.ПРЕКРАСНА АРХИТЕКТУРА !!!

Julkaissut Храм Свети Кирил и Методиј -Прилеп Параклис Keskiviikkona 10. heinäkuuta 2019

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести