Hoви пoдaтoци зa вakцинaтa нa „Фajзep“: O6jaвeни ce инфopмaциитe, eвe кoлкaвa e eфикacнocтa

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Компаниите Фајзер и Бионтек, кои произведуваат вакцина против коронавирусот, денес објавија ажурирани податоци за ефикасноста на оваа вакцина.

Врз основа на 927 симптоматски случаи следени во третата фаза на клинички испитувања до 13 март 2021 година, вакцината покажала ефикасност од 91,3 проценти, а резултатите биле измерени од седум дена до шест месеци по примањето на втората доза на вакцината.

Според Американскиот центар за контрола и превенција на болести, вакцината покажала 100% ефикасност во заштитата од тешка клиничка слика, додека според Американската агенција за лекови, вакцината е ефикасна 95,3 проценти во овој случај.

Извршниот директор на „Фајзер“, Алберт Бурла, рече дека ажурираните резултати, кои вклучуваат податоци за испитување на над 12 000 лица вакцинирани најмалку шест месеци, им овозможуваат на „Фајзер“ и „Бионтек“ да аплицираат за целосно одобрување во Соединетите држави.

– Високата ефикасност на вакцината е забележана шест месеци по втората доза и против варијанта на вирусот, широко распространета во Јужна Африка и обезбедува дополнителна доверба во вкупната ефикасност на нашата вакцина“, рече Алберт Бурла, претседател и извршен директор на Фајзер.

Latest News

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

More Articles Like This