May 16, 2021, 10:17 am

Hoвa книгa нa Coтиp Костов: „Мyзички икoни“

Поврзано

- Advertisement -

Минатата недела од печат излезе новата книга на Сотир Костов, „Музички икони“.

Тоа е книга за музиката на нашата младост, – Рок-ен-ролот.

Обработувајќи ги музичките легенди како бренд концепти, авторот во книгата пишува за предходниците на рок-ен-ролот како што се Луис Армстронг (Моцарт на џез музиката), Били Холидеј (несреќната дама на џезот и блузот), Би Би Кинг (вритулозот на блуз гитарата), Рејч Чарлс (слепиот музичар кои преку музиката го гледаше и живееше животот). Исто така ги обработува како животни и музички приказни великаните на рок-ен-ролот: Боб Дилан (бунтовниот бард на рокот што го промени светот), Френк Синатра (легендарниот пејач со стил), Чак Бери (рок-ен-рол пионер засекогаш), Елвис Присли (кралот на рок-ен-ролот), Битлси (идоли поголеми од самиот живот), Ролинг-Стоунси (бенд за рок-ен-рол тинејџери и дедовци), Леонард Коен (поет на животот и музичар на смртта), Џими Хендрикс (вуду-момчето што живееше брзо, а умре младо), Џенис Џоплин (божица на музиката и на автодеструктивноста), Џим Морисон (уметник согорен од сопствените демони), Џон Ленон (харизматичен рок-ен-рол – водач следен од милиони тинејџери), Ерик Клептон (гитарскиот господар на блуз-рокот), Дејвид Бови (музички патријарх и модерен папа на рокот), и многу други.

Авторот со книгата ни порачува дека рок-ен-ролот не е само музика, песна, игра и забава. Напротив, тоа е многу многу повеќе. Рок-ен-ролот колку е музика, толку е и идеологија. Рок-ен-ролот е уметност, но и поглед на светло. Дури и религија со свои свештеници, култ и верници. Се на се музика која неповратно го промени светот. Кој ја сака оваа музика, животот за него е едноставно рок-ен-рол.

Издавач на книгата – „Ројал Арт“, Скопје, а истата може да се купи во салоните на Македонска Матица.

Пишува, Н. П-А.

Latest News

Израел ja бomбapдиpaшe кyќaтa нa глaвниoт лидep нa Хaмac вo Гaзa

Израелската војска во неделата соопшти дека го уништила домот на главниот водач на Хамас во Газа, трет ваков напад...

More Articles Like This