Hoceл доволно opyжје за цела чeтa: Уапceн потенциjaлен атентaтop на Бајден во Вашингтон

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Полицијата во Вашингтон, во петокот, уапси маж од Вирџинија, кој наводно се обидел да помине низ безбедносен пункт со „лажна“ пропусница за инаугурација, нерегистрирано оружје и повеќе од 500 куршуми, според официјалните лица.

Весли Ален Белер (31) од Фронт Ројал, Вирџинија, е уапсен нешто после 18:30 часот. Во петокот полицијата пронашла два нерегистрирани пиштоли Глок 9 мм, 509 куршуми муниција 9 мм, 21 гранати од ловечка пушка 12 и еден магазин Глок 17, се вели во полицискиот извештај.

При апсењето на 1 милја северо-источно од зградата на Капитол, Белер бил обвинет за незаконско носење оружје надвор од својот дом или деловна активност, поседување нерегистрирано огнено оружје, поседување нерегистрирана муниција, незаконско поседување мунициј.

Тој на полицајците им предадал „неовластена“ акредитација за инаугурацијата за претстојната заклетва на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Фото: Њујорк Тајмс

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This