August 13, 2020, 3:22 am

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Поврзано

Градинките се отвораат од 1-ви септември?

Од градинките, денеска до родителите пристигна прашалник за тоа дали навистина родителите имаат потреба детето да биде во градинка. Тие...

(Видео)Хаос во Чикаго,кражби и пукaњe кoн полицијата

Стотици луѓе кршат прозори,крадат од продавници и се судираат во полиција утрово во Чикаго. Не е јасно што доведе до...

Се oбecи затвopeник во затвopoт Идризово

Денеска околу пладне затворениците од затвоското крило Амбуланта го пронашле мртвото телото на И.С. од Кавадарци, пишува порталот Аваз.мк. Затвореникот си...
- Advertisement -

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.

 

Huawei  дистрибуираше 55.8 милиони уреди во споредба со 53.7 милиони на Samsung според резултатите од истражувањето на Canalys.

 

Прекуокеанските пратки паднаа за 27% во вториот квартал од минатата година, но компанијата ја зголеми доминацијата на Кинескиот пазар, кој што брзо закрепна од Корона вирусот и каде сега продава повеќе од 70% од своите уреди.

 

Huawei беше под постојан напад од страна на Обединетото кралство и САД во однос на безбедноста и приватноста на нивните уреди. Кинеската фирма е лидер во развојот на 5G  технологијата, и токму ова е главната причина што е мета санкции од САД.

 

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This