January 27, 2021, 1:05 am

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Поврзано

Колку е точна ковид статистиката? Поради софтверска грeшкa во Тетово не биле евидентирани cмpтните случаи од последните десет дена

Рекордните 11 починати лица од ковид-19 на тетовското подрачје не се само во еден ден, појаснуваат од ковид центарот...

Некој ќе скенира 90 фискални, некој ќе си добие 90 акции

Претседателот на Управниот одбор Г-дин Андреја Јосифовски, се стекна со 90 обични акции од издавачот Макпетрол АД Скопје. Дека 90...

Непpeпознатлива: Синот на Марина Туцаковиќ сподели фотографија од мајка му

Една од најдобрите српски текстописци, Марина Туцаковиќ веќе подолго време се бо ри со својот здравствен проблем и поради...
- Advertisement -

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.

 

Huawei  дистрибуираше 55.8 милиони уреди во споредба со 53.7 милиони на Samsung според резултатите од истражувањето на Canalys.

 

Прекуокеанските пратки паднаа за 27% во вториот квартал од минатата година, но компанијата ја зголеми доминацијата на Кинескиот пазар, кој што брзо закрепна од Корона вирусот и каде сега продава повеќе од 70% од своите уреди.

 

Huawei беше под постојан напад од страна на Обединетото кралство и САД во однос на безбедноста и приватноста на нивните уреди. Кинеската фирма е лидер во развојот на 5G  технологијата, и токму ова е главната причина што е мета санкции од САД.

 

Latest News

(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил. Корисниците...

More Articles Like This